Fake news o zagrożeniu konstrukcji kościoła. Wyjaśnienia

Fake news o zagrożeniu konstrukcji kościoła. Wyjaśnienia

Pojawił się pewien fake news rozsyłany w postaci sms-ów sugerujący, że prace porządkowe na strychu świątyni odbywają się w sposób zagrażający konstrukcji kościoła, powodujący pękanie sklepienia.

W związku z tym zamieszczamy wyjaśnienia.


1. Wszystkie prace w obiektach zabytkowych muszą odbywać się według konkretnych procedur. Wszystkie tego typu pracę wymagają pozwoleń oraz muszą posiadać pełną dokumentację.
Tak było w przypadku wymiany belek. Zdjęcie nr 1 i 2 pokazują pozwolenie oraz dokumentację z prac wymiany belek.

2. Po zakończeniu prac sprzątania również sporządzona zostanie pełna dokumentacja.
W związku z fake news’em poprosiliśmy osobę odpowiedzialną za pracę sprzątania strychu i wieży o bardzo krótką notatkę, jeszcze przed sporządzaniem pełnej dokumentacji. Oto tekst tejże notatki:

Na całej powierzchni poddasza zalegały śmieci w postaci trocin, kawałków drewna, śmieci plastikowych, zardzewiałych elementów blaszanych z dawnych obróbek blacharskich, odchodów gołębich i kurzu nagromadzonego przez dziesięciolecia. W 1982 r. przeprowadzono remont dachu i od tego czasu zalegały na poddaszu pozostałości po dokonanym remoncie. Zgodnie ze sztuką konserwatorską nie usunięto żadnych elementów dociążających sklepienia, tj. gruzu zmieszanego z piaskiem w pachach. Zapraszamy do dokonania wizji lokalnej. Każda świątynia to skarb i trzeba o nią dbać. Dlatego prace odbywają się z wielką troską o nasze wspólne dobro.

Zdjęcie nr 3 pokazuje, że gruz zmieszany z piaskiem nie został usunięty z tzw. pach.

3. Jeśli chodzi o pęknięcia sklepienia, to doskonale pamiętamy, jak wyglądało ono przed malowaniem – było widać dużą ilość pęknięć – ale według ekspertyzy nie były to pęknięcia zagrażające konstrukcji, a jedynie zmniejszały one estetykę. Podczas malowania zostały one zagłodzone (zdjęcie nr 4-7). Niestety nie mamy zdjęcia całego sklepienia przed malowaniem, ale myślę, że pamiętamy ilość pęknięć. Inną kwestią jest to, że za jakiś czas mogą one znowu „wychodzić”, ale zgodnie z ekspertyzą nie zagrażają one bezpieczeństwu konstrukcji budowli i nie mają nic wspólnego z aktualnymi pracami sprzątania!!!

1 thought on “Fake news o zagrożeniu konstrukcji kościoła. Wyjaśnienia”

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

„PRĘDKOŚĆ – ZERO TOLERANCJI”

Nadal na wielkopolskich drogach dochodzi do wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Prędkość to niezmiennie główny czynnik, który powoduje, że dochodzi do wypadków w których ludzie odnoszą

Powiat skoordynuje dowóz na szczepienia

W Starostwie Powiatowym w Lesznie odbyła się wideokonferencja na temat promocji programu szczepień przeciwko koronawirusowi oraz organizacji transportu dla osób niepełnosprawnych. W trosce o szybkie

Przejechał prosto przez rondo

Zimowe warunki na drodze plus duża prędkość może doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem. Kierujący pojazdem osobowym na pewno zapamięta na długo przejazd przez Rydzynę,

stat4u