Fake news o zagrożeniu konstrukcji kościoła. Wyjaśnienia

Fake news o zagrożeniu konstrukcji kościoła. Wyjaśnienia

Pojawił się pewien fake news rozsyłany w postaci sms-ów sugerujący, że prace porządkowe na strychu świątyni odbywają się w sposób zagrażający konstrukcji kościoła, powodujący pękanie sklepienia.

W związku z tym zamieszczamy wyjaśnienia.


1. Wszystkie prace w obiektach zabytkowych muszą odbywać się według konkretnych procedur. Wszystkie tego typu pracę wymagają pozwoleń oraz muszą posiadać pełną dokumentację.
Tak było w przypadku wymiany belek. Zdjęcie nr 1 i 2 pokazują pozwolenie oraz dokumentację z prac wymiany belek.

2. Po zakończeniu prac sprzątania również sporządzona zostanie pełna dokumentacja.
W związku z fake news’em poprosiliśmy osobę odpowiedzialną za pracę sprzątania strychu i wieży o bardzo krótką notatkę, jeszcze przed sporządzaniem pełnej dokumentacji. Oto tekst tejże notatki:

Na całej powierzchni poddasza zalegały śmieci w postaci trocin, kawałków drewna, śmieci plastikowych, zardzewiałych elementów blaszanych z dawnych obróbek blacharskich, odchodów gołębich i kurzu nagromadzonego przez dziesięciolecia. W 1982 r. przeprowadzono remont dachu i od tego czasu zalegały na poddaszu pozostałości po dokonanym remoncie. Zgodnie ze sztuką konserwatorską nie usunięto żadnych elementów dociążających sklepienia, tj. gruzu zmieszanego z piaskiem w pachach. Zapraszamy do dokonania wizji lokalnej. Każda świątynia to skarb i trzeba o nią dbać. Dlatego prace odbywają się z wielką troską o nasze wspólne dobro.

Zdjęcie nr 3 pokazuje, że gruz zmieszany z piaskiem nie został usunięty z tzw. pach.

3. Jeśli chodzi o pęknięcia sklepienia, to doskonale pamiętamy, jak wyglądało ono przed malowaniem – było widać dużą ilość pęknięć – ale według ekspertyzy nie były to pęknięcia zagrażające konstrukcji, a jedynie zmniejszały one estetykę. Podczas malowania zostały one zagłodzone (zdjęcie nr 4-7). Niestety nie mamy zdjęcia całego sklepienia przed malowaniem, ale myślę, że pamiętamy ilość pęknięć. Inną kwestią jest to, że za jakiś czas mogą one znowu „wychodzić”, ale zgodnie z ekspertyzą nie zagrażają one bezpieczeństwu konstrukcji budowli i nie mają nic wspólnego z aktualnymi pracami sprzątania!!!

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Pożegnali proboszcza z Dąbcza

W kolejnej parafii w gminie Rydzyna pożegnano proboszcza. W Dąbczu parafianie, sołtys z radą sołecka podczas mszy pożegnali odchodzącego proboszcza ks. Wojciecha Mądry zastąpi go

Pożar ścierniska w Kaczkowie [VIDEO]

W Kaczkowie przy drodze S5 doszło do pożaru ścierniska, paliły się również baloty słomy. W akcji brało udział 7 zastępów z OSP Rydzyna, OSP Dąbcze,

Powszechny Spis Rolny 2020

Najbliższy Powszechny Spis Rolny będzie prowadzony w całej Polsce od 1 września do 30 listopada 2020 r., według stanu w dniu 1 czerwca 2020 r.