Granitowy kawałek historii

12182894_1679751448914428_4912614052861168617_oEfekty budowy nowego ronda widać prawie każdego dnia. W trakcie tego rodzaju prac natrafia się na różne skarby. Tak właśnie stało się i tym razem. W nasypie jaki znajdował się przed wiatrakiem “Józef” został znaleziony grafitowy blok. Po analizie i kilku retrospekcjach okazało się, że jest to słup drogowy. Skąd tam się wziął?

 

Długo można by szukać powodów, dlaczego akurat tutaj został on znaleziony. Po analizie starych zdjęć Rydzyny z okresu międzywojennego okazuje się, że już wcześniej znajdowało się tam skrzyżowanie. Prawdopodobnie układ jego był bardzo podobny do obecnego (przez remontem drogi) stanu.

 

Wiele jest teraz pytań i możliwości związanych ze znaleziskiem. W pierwszej kolejności dzięki uprzejmości firmy Jamalex został on wypiaskowany. Świadczyć to może, że z pewności nie podzieli on losu podobnych do tego typu znalezisk i zostanie wybrane godne, nowe miejsce dla granitowego słupa.

 

Jak udało nam się dowiedzieć koncepcji jest kilka ale prawdopodobnym zostanie on umieszczony na środku ronda wraz z odpowiednią oprawą jaka przypadnie każdemu do gustu.

 

Ostatnie znane zdjęcie prezentujące znalezisko pochodzi z 1937 roku.

 

 

Artykuł napisany na podstawie informacji z: www.facebook.com/rydzyna.official

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*