Odnawiają balkon w zamku

Odnawiają balkon w zamku

Trwają prace konserwatorsko-restauratorskie balkonu znajdującego się nad wejściem głównym do Zamku w Rydzynie.

Należy on do tej grupy zamkowych zabytków, które zachowały się w niemal idealnym stanie aż od połowy XVIII w., kiedy to Aleksander Józef Sułkowski dobudował reprezentacyjną klatkę schodową, a nad wejściem wspomniany balkon. Nie ucierpiał też zbytnio podczas pożaru, co oznacza, że jest reliktem oryginalnym i stąd wymaga pieczołowitej ochrony.

Balkon docelowo będzie wyglądać jak wyremontowana partia wschodnia. Zostanie też zmieniony system odprowadzania wody – obecnie woda deszczowa wypływa na płytę balkonową i spada na schody. Po przebudowie będzie spływać dwoma odpływami (tzw. rzygaczami) na boki.

Zamek w Rydzynie uzyskał na ten cel dofinansowanie z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

--- Reklama ---

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

--- Reklama ---

INNI CZYTALI TEŻ...

Pożegnali proboszcza z Dąbcza

W kolejnej parafii w gminie Rydzyna pożegnano proboszcza. W Dąbczu parafianie, sołtys z radą sołecka podczas mszy pożegnali odchodzącego proboszcza ks. Wojciecha Mądry zastąpi go

Pożar ścierniska w Kaczkowie [VIDEO]

W Kaczkowie przy drodze S5 doszło do pożaru ścierniska, paliły się również baloty słomy. W akcji brało udział 7 zastępów z OSP Rydzyna, OSP Dąbcze,

Powszechny Spis Rolny 2020

Najbliższy Powszechny Spis Rolny będzie prowadzony w całej Polsce od 1 września do 30 listopada 2020 r., według stanu w dniu 1 czerwca 2020 r.