Oficjalne otwarcie oczyszczalni ścieków

Oficjalne otwarcie oczyszczalni ścieków

Jeden z większych projektów ostatniego czasu został sfinalizowany. Oczyszczalnia ścieków została oficjalnie otwarta. Przecięcie wstęgi zakończyło długotrwałe prace nad wykonaniem nowoczesnego obiektu.

Gmina Rydzyna otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w wysokości 5 225 647,45 zł. Koszt całości inwestycji wyniósł 10 206 780,11 zł. Zadanie zostało zrealizowane w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego – Oś Priorytetowa 4 “ŚRODOWISKO”. Przedmiotem projektu była przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków komunalnych dla aglomeracji Rydzyna wraz z obiektami towarzyszącymi w miejscowości Kłoda.

Sprawnie działająca oczyszczalnia to jeden z filarów gminy. Wiedzą o tym włodarze Rydzyny, którzy zadbali o wspomniane dofinansowanie. W ostatnim czasie udało się dokończyć prace budowlane przy sercu obiektu, czyli tzw. reaktorach biologicznych. To w nich będzie rozpoczynał się proces oczyszczania sposobem biologicznym. W bioreaktorach zachodzą bowiem najważniejsze i najtrudniejsze technologicznie procesy, czyli rozkład materii organicznej i usuwanie ze ścieków związków biogennych. Dzieje się tak za sprawą wielu gatunków bakterii zamieniających ścieki w przezroczystą ciecz, która w końcowym procesie oczyszczania trafi do Rowu Polskiego.

« 1 z 2 »

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Pożegnali proboszcza z Dąbcza

W kolejnej parafii w gminie Rydzyna pożegnano proboszcza. W Dąbczu parafianie, sołtys z radą sołecka podczas mszy pożegnali odchodzącego proboszcza ks. Wojciecha Mądry zastąpi go

Pożar ścierniska w Kaczkowie [VIDEO]

W Kaczkowie przy drodze S5 doszło do pożaru ścierniska, paliły się również baloty słomy. W akcji brało udział 7 zastępów z OSP Rydzyna, OSP Dąbcze,

Powszechny Spis Rolny 2020

Najbliższy Powszechny Spis Rolny będzie prowadzony w całej Polsce od 1 września do 30 listopada 2020 r., według stanu w dniu 1 czerwca 2020 r.