"Pociąg do wolności" w Dąbczu

"Pociąg do wolności" w Dąbczu

11 listopada 1918 roku spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach – wolna Polska powróciła na mapę świata. Z tej dziejowej próby nasz Naród wyszedł zwycięsko dzięki tym, którzy pozostali nieugięci. Symboliczna data 11 Listopada zakorzeniła się mocno w narodowej tradycji. W dniu 12.11.2019 w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Łopuszańskiego w Dąbczu uczniowie i nauczyciele obchodzili kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Na uroczystość tę przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Rydzyna Pan Kornel Malcherek oraz Sołtys wsi Dąbcze Pan Łukasz Wleklik. Najpierw odbyła się uroczysta akademia pod hasłem Pociąg do wolności, w której wzięli udział uczniowie klas IV-VIII. Zabrali oni publiczność w symboliczną podróż pociągiem zatrzymującym się na stacjach: Niewola, Powstania, I Wojna Światowa, Wolność, przybliżając wydarzenia, które miały miejsca w 1772-1918. Następnie Pan Burmistrz wręczył uczniom klas 1A i 1B koszulki z logo i nazwą szkoły, w których będą mogli reprezentować szkołę w zawodach, wyjazdach, wycieczkach.

Na koniec Pani Marta Andersz nagrodziła zwycięzców Konkursu Wiedzy o Szarych Szeregach, a Samorząd Uczniowski rozstrzygnął konkurs na znalezienie najbardziej dorodnego grzyba jadalnego.

1 miejsce: Nadia Ratajczak

2 miejsce: Adam Gościniak

3 miejsce: Weronika Ciszak

tekst: Hanna Dopierała, foto: Jacek Ptaszyński

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Śmiej się z kabaretem Masztalscy

Zachęcamy do obejrzenia nagrania z występu kabaretu Masztalscy który odbył się w Miejskiej Górce a nasz portal jak zawsze stanął na wysokości zadania i zarejestrował