Powiat w 1939 r. – wystawa w Archiwum Państwowym w Lesznie

W Archiwum Państwowym w Lesznie otwarto wystawę „Powiat leszczyński 1939”, która upamiętnia 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej.

W ramach wystawy przedstawionych jest 15 plansz z  dokumentami, fotografiami i mapami obrazującymi sytuację na terenie powiatu leszczyńskiego w 1939 r., graniczącego wówczas z Niemcami. Zawierają informacje m.in. na temat funkcjonowania placówek Straży Granicznej, mniejszości niemieckiej na terenie powiatu leszczyńskiego, wybuchu wojny, wypadu polskich żołnierzy z Leszna pod Wschowę w dniu 2 września 1939 r., szlaku bojowego 55 Poznańskiego Pułku Piechoty i 17 Pułku Ułanów w trakcie kampanii wrześniowej 1939 r., wkroczenia Niemców  4 września 1939 r. do Leszna     i egzekucji w Lesznie 20 Polaków w dniu 21 października 1939 r. W gablotach z kolei prezentowane są m.in. reprinty polskich gazet z pierwszych dni września 1939 r. oraz elementy wyposażenia polskich żołnierzy.

W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyli m.in. starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak i wicestarosta Grzegorz Rusiecki. Wystawa będzie czynna do końca listopada br. Znajdujące się na niej  materiały pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego w Lesznie i Narodowego Instytutu Dziedzictwa Pracowni Terenowej w Trzebinach oraz od osób prywatnych.

źródło: powiat-leszczynski.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*