Rydzyna w strefie żółtej

Rydzyna w strefie żółtej

W powiecie leszczyńskim znaleziono dotąd cztery padłe dziki zakażone afrykańskim pomorem świń ASF. Czerwoną strefę objętą ograniczeniami Komisja Europejska wyznaczyła na terenie gmin Wijewo i Włoszakowice oraz części gminy Święciechowa.

ASF u pierwszego padłego dzika w powiecie leszczyńskim wykryto 10 kwietnia br. w rejonie osady Mścigniew w gminie Włoszakowice.  Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu poinformowało, że w kolejnych dniach potwierdzono chorobę jeszcze u trzech zwierząt – dwóch w gminie Włoszakowice i jednym w gminie Wijewo. Powiat leszczyński – po wolsztyńskim i grodziskim – jest trzecim w Wielkopolsce, gdzie wykryto ASF u padłych dzików.

Komisja Europejska wyznaczyła na terenie gminy Włoszakowice oraz części gminy Święciechowa położonej na północ od drogi krajowej nr 12 czerwoną strefę objętą ograniczeniami, tj  taki obszar, na którym występuje ryzyko wystąpienia ASF w związku z bliskością zakażenia w populacji zdziczałych świń. Wcześniej czerwoną strefą w powiecie leszczyńskim objęta była już gmina Wijewo. Pozostała część gminy Święciechowa oraz cztery gminy powiatu leszczyńskiego: Lipno, Rydzyna, Osieczna i Krzemieniewo znajdują się w strefie żółtej.

źródło: powiat-leszczynski.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA
Refresh

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Nowa dyrektor Szkoły Podstawowej w Rydzynie

Zgodnie z przeprowadzonym konkursem nową dyrektor Szkoły Podstawowej im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Rydzynie została Pani Izabela Rychlik, która była nauczycielem w Szkole Podstawowej

Milion złotych na deszczówkę!

Sejmik Województwa Wielkopolskiego 19 lipca 2021 roku podjął uchwałę w sprawie przekazania przez Województwo Wielkopolskie dotacji jednostkom samorządu terytorialnego w ramach programu pn. „Deszczówka”. Wsparcie

Narada sołtysów

Na naradzie z Burmistrzem Miasta i Gminy Rydzyna zjawili się sołtysi z naszej gminy. Rozmawiali o wysokości funduszu sołeckiego na 2022 rok w poszczególnych wioskach.