Uroczyste obchody 100. rocznicy Powołania Policji Państwowej połączone z otwarciem strzelnicy

Uroczyste obchody 100. rocznicy Powołania Policji Państwowej połączone z otwarciem strzelnicy

Uroczyste otwarcie strzelnicy połączone z odsłonięciem tablicy poświęconej patronowi obiektu wpisały się w podniosłe leszczyńskie obchody 100. rocznicy Powołania Policji Państwowej. W uroczystościach objętych honorowym patronatem Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji uczestniczyli między innymi Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu wraz z zastępcą, zaproszeni goście, policjantki, policjanci i pracownicy leszczyńskiej Policji.

Dokładnie 100 lat temu, 24 lipca 1919 roku do życia powołano Policję Państwową. Na pamiątkę tego wydarzenia po dziś dzień Policja w całym kraju obchodzi swoje święto właśnie 24 lipca. Tegoroczne obchody jubileuszu mają charakter wyjątkowy i podniosły. To przejaw przywiązania policjantów do historii, tradycji i munduru, który każdy funkcjonariusz nosi z dumą.

Leszczyńskie obchody 100. rocznicy Powołania Policji Państwowej rozpoczęły się 19 lipca br. o godz. 13.00 uroczystą zbiórką w auli Wyższej Szkoły Humanistycznej w Lesznie. W trakcie uroczystości wręczono policjantkom i policjantom medale, odznaczenia, wyróżnienia i awanse w stopniu służbowym. Łącznie awansowanych w stopniu służbowym zostało 46 funkcjonariuszy, w tym dwóch wyróżnionych przedterminowym awansem.

O godz. 14.30 na terenie Komendy Miejskiej Policji w Lesznie dokonano uroczystego otwarcia nowo wybudowanej krytej strzelnicy oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej patronowi strzelnicy komisarzowi Kazimierzowi Wiśniewskiemu – Komendantowi Powiatowemu Policji Państwowej w Lesznie. Aktu tego dokonali Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Konrad Chmielewski, Komendant Miejski Policji w Lesznie insp. Krzysztof Nowak oraz Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak. O odczytanie biogramu patrona strzelnicy poproszono Damiana Szymczaka, autora książki „Kazimierz Wiśniewski ostatni komendant leszczyńskiej policji przed wojną”.

Następnie poświęcenia pamiątkowej tablicy dokonał w zastępstwie kapelana leszczyńskiej Policji ksiądz kanonik Józef Majchrzak.
Szef leszczyńskich policjantów w swoim przemówieniu podkreślił, wagę dzisiejszego jubileuszu, zaznaczając, że nowa strzelnica pozwoli doskonalić umiejętności strzeleckie zarówno policjantów z Leszna, jak i ościennych jednostek. Na koniec komendant podziękował wykonawcom inwestycji Stanisławowi Dudkowiakowi i Piotrowi Urbanowskiemu z Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego Spółka Jawna i przedstawicielowi Optimum Spółka Jawna, firmie odpowiedzialnej za technologię strzelnicy.
Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu odczytał list przekazany przez Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka w 100. rocznicę Powołania Policji Państwowej oraz z okazji otwarcia strzelnicy. Życzenia i gratulacje popłynęły także z ust szefów wielkopolskiej Policji, Starosty Leszczyńskiego Jarosława Wawrzyniaka, Prezydenta Miasta Leszna Łukasza Borowiaka.

Tegoroczne jubileuszowe obchody Święta Policji odbyły się pod patronatem  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Elżbiety Witek.

źródło: leszno.policja.gov.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Śmieci w lesie

Kolejny spacer na łonie natury w lesie z dala od miejskiego zgiełku. Zieleń drzew, cisza, spokój i nagle wracamy do rzeczywistości. Mnóstwo śmieci znajduje się