W Jabłonnie próbują ratować zabytek

Pałac w Jabłonnie ma szansę zostać uratowany. Mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce i postanowili zrobić, jak najwięcej w celu odbudowania budynku.

Jabłonna – niewielka wieś, duży rozmach. Niedawno pisaliśmy o odsłonięciu tablicy, upamiętniającej jedną z pierwszych ofiar II wojny światowej, strażnika granicznego Franciszka Walczaka.Podczas tego święta odbył się również spacer po zabytkach Jabłonny. Wtedy to zrodziła się myśl ratowania pałacu i terenu wokół.

Po kilku dniach spotkali się w świetlicy wiejskiej sołtys Arkadiusz Bartkowiak, radny Marcin Urbanowicz, rada sołecka oraz mieszkańcy. Podczas spotkania pojawiły się pomysły, w jaki sposób można zawalczyć o budynek.

Zaczynają od wysłania listu do właściciela obiektu, czyli do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Poznaniu z prośbą o pozyskanie inwestora za symboliczna kwotę, który pomógłby odbudować posiadłość. Swoją propozycję motywują tym, że w pobliżu znajduje się droga szybkiego ruchu S5 oraz nowa droga do miejscowości.

Pojawiły się też propozycje, co zrobić z pałacem po remoncie. Być może powstanie w nim dom opieki, hotel, czy dom weselny.

Sołtys Jabłonny Arkadiusz Bartkowiak mówi, że na jednym piśmie się nie skończy. Jeśli będzie taka potrzeba, będą wysyłać prośby do wszystkich instytucji, które będą mogły pomóc. Liczy również na dalsze zaangażowanie radnego Marcina Urbanowicza oraz całej społeczności.

3 myśli nt. „W Jabłonnie próbują ratować zabytek”

  1. W pierwszej kolejności zawiadomić prokuraturę za dopuszczeniu do takiego stanu przez instytucje odpowiedzialne za brak opieki nad pałacem i parkiem (wycinka pomników przyrody min. unikatowych cisów,). Przed laty było ok.50 drzew z tabliczką Pomnik przyrody prawem chroniony. Wielu mieszkańców którzy teraz udają zatroskanie też powinno się uderzyć w piersi.

  2. wiele drzew powaliła trąba powietrzna w 2002 roku między innymi miłorząb japoński i inne egzotyczne gatunki resztę zabiła gnojówka i nieszczelne szamba sączące się do dzisiaj ,ściek płynie obok ujęcia wody…smacznego

  3. Fajnie, ale kazdy kto sie troche zna na ‚zabytkach’ albo raczej pustostanach od razu zauwazy ze jedyne co pomoze temu palacowi to buldozer… Za pozno Jablonczycy…..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*