20-LATEK ZATRZYMANY ZA PUBLICZNE PROPAGOWANIE FASZYZMU I NAWOŁYWANIE DO PRZEMOCY

20-LATEK ZATRZYMANY ZA PUBLICZNE PROPAGOWANIE FASZYZMU I NAWOŁYWANIE DO PRZEMOCY

Policjanci zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o publiczne propagowanie faszystowskiego ustroju państwa oraz przemocy wobec osób o odmiennej tożsamości seksualnej i płciowej. 20-letni mieszkaniec gminy Rydzyna na swoim osiedlu mieszkaniowym przywiesił na hydranty, słupy i tablice ogłoszeniowe naklejki, między innymi z wizerunkami nazistowskich oraz rasistowskich symboli. Podejrzanemu grozi do 2 lat pozbawienia wolności.

11 lipca br. na jednym z lokalnych portali internetowych pojawiła się informacja, że w podleszczyńskiej wsi w gminie Rydzyna na jednym z osiedli domków jednorodzinnych ktoś przywiesił naklejki propagujące faszystowski ustrój państwa i nawołujące do przemocy wobec osób o odmiennej orientacji seksualnej i płciowej. Hasła z naklejek nawoływały do przemocy wobec tych osób. Na części z nich znajdowały się nazistowskie symbole.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem tego typu zachowanie jest karalne. Karalna jest także publiczna pochwała popełnienia przestępstwa, a treści naklejek popierały przemoc wobec osób o odmiennej tożsamości seksualnej lub płciowej i zawierały np. hasła „Popieram przemoc wobec LGBT”.

Tego typu naklejki znajdowały się na różnego rodzaju słupach, hydrantach oraz tablicach ogłoszeniowych.

Policjanci w związku z tą informacją, natychmiast z urzędu podjęli starania w kierunku ustalenia osoby odpowiedzialnej za te przestępstwa.

Już 15 lipca br. kryminalni zatrzymali w miejscu zamieszkania 20-letniego mieszkańca gminy Rydzyna. Podczas przeszukania jego domu znaleziono wiele przedmiotów, elementów odzieży z symbolami i hasłami o treściach faszystowskich i rasistowskich.

W pokoju chłopaka, w szufladzie szafki policjanci znaleźli także amunicję i pistolet gazowy, na którego posiadanie 20-latek nie miał wymaganego zezwolenia.

Zatrzymany usłyszał zarzuty popełnienia przestępstw związanych z nawoływaniem do nienawiści i pochwalania przemocy oraz posiadania bez zezwolenia broni palnej.

16 lipca br. Prokuratura Rejonowa w Lesznie zastosowała wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru. Grozi mu do 2 lat więzienia.

Monika Żymełka

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA
Refresh

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Nowa dyrektor Szkoły Podstawowej w Rydzynie

Zgodnie z przeprowadzonym konkursem nową dyrektor Szkoły Podstawowej im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Rydzynie została Pani Izabela Rychlik, która była nauczycielem w Szkole Podstawowej

Milion złotych na deszczówkę!

Sejmik Województwa Wielkopolskiego 19 lipca 2021 roku podjął uchwałę w sprawie przekazania przez Województwo Wielkopolskie dotacji jednostkom samorządu terytorialnego w ramach programu pn. „Deszczówka”. Wsparcie

Narada sołtysów

Na naradzie z Burmistrzem Miasta i Gminy Rydzyna zjawili się sołtysi z naszej gminy. Rozmawiali o wysokości funduszu sołeckiego na 2022 rok w poszczególnych wioskach.