Akcja "Łapki na kierownicę"

Akcja "Łapki na kierownicę"

Rusza ogólnopolska akcja „Łapki na kierownicę”, podczas której policjanci chcą uświadomić kierującym, że nierozważne korzystanie z telefonów komórkowych może być niebezpieczne i tragiczne w skutkach. Współorganizatorami kampanii są Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz firma Neptis S.A., będącą operatorem popularnego wśród kierowców komunikatora Yanosik.

Korzystanie z telefonu komórkowego podczas prowadzenia auta w zdecydowanym stopniu obniża koncentrację i tym samym utrudnia bezpieczne poruszanie się po drodze. Takie zachowanie stanowi zagrożenie nie tylko dla prowadzącego auto, ale również dla pasażerów i innym uczestników ruchu drogowego. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że samo zerknięcie na ekran telefonu – chociażby po to by sprawdzić, kto dzwoni – zajmuje kierowcy średnio 5 sekund. Przez ten czas, jadąc z prędkością 80 km/h, pokonuje on odcinek drogi równy boisku piłkarskiemu, nie obserwując przedpola jazdy.

Akcja „Łapki na kierownicę”, w którą zaangażowani są również leszczyńscy policjanci, będzie realizowana w dniach od 14 do 25 czerwca br. W trakcie jej trwania na telefony komórkowe kierowców, którzy mają zainstalowaną aplikację Yanosik, będzie wysyłany żartobliwy komunikat w formie graficznej przestrzegający przed odbieraniem rozmów. Na potrzeby akcji przygotowano również specjalną ulotkę edukacyjną, którą policjanci będą przekazywać kierowcom podczas kontroli drogowych. Oczywiście w trakcie akcji mundurowi, będą zwracać szczególną uwagę na osoby używające telefonu komórkowego podczas jazdy samochodem.

Przypominamy, że w myśl przepisów Prawa o ruchu drogowym, kierującemu pojazdem zabrania się, korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za naruszenie tego przepisu grozi grzywna w formie mandatu karnego w wysokości 200 złotych oraz 5 punktów karnych.

Za powyższe wykroczenie policjanci w Polsce, w 2016 roku ukarali mandatem 91 725 osób kierujących pojazdami, w Wielkopolsce takich przypadków było 9085, natomiast na terenie Leszna i powiatu leszczyńskiego blisko 500. Oczywiście liczba osób popełniających to wykroczenie jest z pewnością dużo większa i kilkukrotnie przekracza liczę ukaranych.

źródło: leszno.policja.gov.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

REAGUJ NA HEJT W INTERNECIE!

Rodzicu! Czy zastanawiałeś się nad tym czym jest hejt? Zastanawiałeś się czy Twoje dziecko nie jest ofiarą, bądź sprawcą hejtu? Czy rozmawiałeś z nim o

Trzy oferty na zakup energii elektrycznej

Pojawiły się ofert na zakup energii elektrycznej. Swoje propozycje złożyło trzech dostawców.Proponowane oferty są na zakup energii elektrycznej na lata 2021-2022. Protokół z otwarcia ofert

stat4u