ASF idzie coraz dalej!

ASF idzie coraz dalej!

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o potwierdzeniu ponad 30 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń, które pojawiły się w populacji dzików.

W dniach 14 – 20 maja przypadki ASF wystąpiły na terenie czterech województw: mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko – mazurskiego. Wśród nich znajduje się gmina Nadarzyn, w której choroba pojawiła się pierwszy raz.

Zachorowania pojawiły się również w innych częściach Mazowsza. Potwierdzono je u padłych, bądź odstrzelonych dzików z terenu powiatów: otwockiego (3 przypadki w gminie Otwock, 1 przypadek w gminie Celestynów), łosickiego (1 przypadek w gminie Łosice), legionowskiego (1 przypadek w gminie Legionowo) oraz piaseczyńskiego (2 przypadki w gminie Góra Kalwaria, 1 przypadek w gminie Konstancin-Jeziorna).

Nowych zachorowań nie zabrakło również na Lubelszczyźnie. Pojawiły się one w powiatach: chełmskim (po 1 przypadku w gminach Ruda Huta i Dorohusk), łukowskim (1 przypadek w gminie Stanin), włodawskim (1 przypadek w gminie Hańsk) oraz parczewskim (1 przypadek w gminie Jabłoń).

W województwie podlaskim przypadki ASF pojawiły się w powiecie sejneńskim (po 1 przypadku w gminach Puńsk i Krasnopol), suwalskim (2 przypadki w gminie Suwałki) i siemiatyckim (1 przypadek w gminie Drohiczyn).

Ostatnie z omawianych przypadków pomoru dotyczą północnej części województwa warmińsko – mazurskiego. Choroba pojawiła się w powiecie braniewskim (1 przypadek w gminie Pieniężno) i bartoszyckim (2 przypadki w gminie Górowo Iławieckie, 1 przypadek w gminie Bartoszyce).

W omawianym okresie obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń potwierdzono u 43 dzików.

W tym roku w naszym kraju potwierdzono już 1262 przypadków ASF u dzików, oraz 7 ognisk tej choroby w stadach świń. Warto dodać, że trzy ogniska pomoru wystąpiły w naszym kraju w przeciągu ostatniego tygodnia.

 

źródło: wiescirolnicze.pl

1 thought on “ASF idzie coraz dalej!”

  1. Wet z Robczyska

    W komunikacie 23.05. 2018 2166 przypadków a ognisk 112. 109 ognisko w powiecie Nowy Dwór Maz. to już nad Wisłą

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Pożar na S5 [VIDEO]

Na drodze ekspresowej S5 na wysokości Kłody doszło do pożaru naczepy. Droga w kierunku Leszna jest zablokowana. Policja kieruje ruchem i wskazuje drogę objazdu. foto/video:

Od miesiąca nie wykryto ASF u dzików

Od miesiąca w powiecie leszczyńskim nie wykryto zakażenia afrykańskim pomorem świń ASF u padłych dzików. W Wielkopolsce stwierdzono dotąd w trzech powiatach łącznie 430 przypadków

stat4u