ASF nie zna granic! Choroby boją się hodowcy i rząd [MAPA]

ASF nie zna granic! Choroby boją się hodowcy i rząd [MAPA]

Coraz więcej ognisk ASF poza strefą zagrożenia i z ograniczeniami!

Jak wynika z mapy występowania ASF w Polsce aktualizowanej przez Główny Inspektorat Weterynarii do tej pory w Polsce wykryto aż 75 ognisk afrykańskiego pomoru świń.

Coraz bardziej niepokoi fakt, iż kolejne ogniska ASF wykrywane są w tzw. strefie ochronnej (żółtej). W lipcu i sierpniu ogniska u świń domowych pojawiły się w powiecie radzyńskim w woj. lubelskim – tam też odnotowano jedno z najnowszych ognisk – 73!

72. ognisko wykryto natomiast w powiecie parczewskim w woj. lubelskim (teren sklasyfikowany, jako ochronny). Do obszaru ochronnego należy także powiat włodawski, gdzie ogniska pojawiły się na przełomie lipca i sierpnia. Ostatnie 75. ognisko zlokalizowano w tzw. strefie czerwonej – na obszarze objętym ograniczeniami w powiecie średzkim.

Rolnicy boją się, że ASF obejmie dalsze części woj. lubelskiego i dotrze pod Lublin, Chełm czy Zamość, a dalej przedostanie się do woj. podkarpackiego.

Czy jakakolwiek siła jest w stanie zatrzymać wirus ASF?

We wtorek, 8 sierpnia minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wystosował list otwarty nawiązujący do działań podejmowanych przez resort od początku pełnienia przez niego funkcji szefa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 – Od objęcia przeze mnie urzędu wszystkie działania dotyczące zwalczania wirusa zostały zdynamizowane – podał minister Krzysztof Jurgiel.

Jednymi z wielu działań, jakie podjął rząd to powołanie specjalnej grupy zadaniowej zwalczającej ASF i wydanie ustaw i specustaw.  – Wprowadzany jest i będzie bezwzględnie egzekwowany zakaz produkcji w chlewniach nieprzestrzegających zasad bioasekuracji, które zostały opracowane przez najlepszych polskich specjalistów w tej dziedzinie. Zintensyfikowana została akcja informacyjno-edukacyjnej wśród rolników z wykorzystaniem lokalnych środków przekazu, ze szczególnym uwzględnieniem zasad bioasekuracji – tłumaczy w piśmie minister rolnictwa.

Epidemia ASF rozszerza się. Wirus ten dotarł także na Łotwę, Litwę, do Estonii i Czech. O migracji wirusa świadczą nowe doniesienia z państw dotychczas dotkniętych ASF jak i nowych, tj. Czech i Rumunii. Zagrożone są Węgry, Austria i Słowacja.

Problem jest o tym bardziej poważny, że po raz pierwszy w historii dotyczy także dzików!

– Dyskutując o zwalczaniu wirusa koniecznie trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jeden, niezwykle ważny element, którym jest fakt wystąpienia po raz pierwszy w historii Europy ASF u dzików! Tego faktu nie doświadczyli wspomniani Hiszpanie. Eradykacja, czyli eliminacja choroby w populacji zwierząt wolno żyjących, jakimi są dziki, stwarza ogromne, nieznane dotychczas problemy. Teraz to nasi eksperci są wiodący w Europie, zarówno w obszarze administracyjnym, jak i naukowym – tłumaczy Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.

Zobacz dokąd dotarł ASF – aktualizowana na bieżąco mapa występowania wirusa afrykańskiego pomoru świń

 

 

źródło: wiescirolnicze.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Nowy Świat z lotu ptaka

Nowy Świat – osada leśna w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie leszczyńskim, w gminie Rydzyna. Sołectwo Nowa Wieś. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa leszczyńskiego. tekst: pl.wikipedia.org

Biegniemy dla Piotrusia

Już 29 listopada 2020r zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w I BIEGU W KRAINIE MUFLONÓW- biegniemy dla Piotrusia Szczerbala. Piotruś to kilkunastoletni chłopiec mieszkający w

Kolejny krok do przebudowy drogi gminnej w Kłodzie

Zgodnie z wynikiem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego Przedsiębiorstwo Drogowe „DROGBUD” – Gostyń zrealizuje roboty budowlane polegające na: Przebudowie drogi gminnej w miejscowości Kłoda (tzw.

stat4u