Bezpieczeństwo zimą

Bezpieczeństwo zimą

 

Rozpoczynamy nowy cykl: porady policjantów, dotyczące bezpieczeństwa. Głównym tematem dzisiejszego spotkania było bezpieczeństwo zimą. Rozmawialiśmy też o kwestii pijanych kierowców czy prawidłowym parkowaniu.

 

BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE

Zimowa aura często zaskakuje kierowców, a co za tym idzie – łatwiej o wypadki. Dlatego trzeba pamiętać o ostrożności. Trzeba zachować bezpieczną odległość między pojazdami. Zasada ograniczonego zaufania sprawdza się zawsze, nie tylko zimą, ponieważ nigdy nie można przewidzieć reakcji innych użytkowników drogi. W ostatnim okresie w Rydzynie odnotowano tylko jeden przypadek, kiedy kierowca wpadł w poślizg i uderzył w ogrodzenie.

WAŻNE!

W przypadku kolizji nie zawsze konieczne wzywanie Policji. Oczywiście, jeśli istnieją trudności z ustaleniem sprawcy, warto skonsultować się z policjantami, jednak, gdy wydarzenie nie pozostawia wątpliwości, można samemu rozwiązać sprawę.

Większość firm ubezpieczeniowych daje kwit do uzupełnienia w przypadku kolizji, jednak, co istotne, oświadczenie o wydarzeniu można spisać na zwykłej kartce. Należy spisać dane sprawcy i poszkodowanego, jakie pojazdy uczestniczyły w zdarzeniu, numer polisy i firmy ubezpieczeniowe.

Oświadczenie musi zostać wykonane w dwóch egzemplarzach i dostarczone do firm ubezpieczeniowych.

HIPOTERMIA

Na naszym terenie nie ma bezdomnych, czyli tych, którzy najbardziej narażeni są na hipotermię, ale warto pamiętać o tym, by ciepło się ubierać i dbać o to, by nie przechłodzić organizmu.

KARNAWAŁ

Mamy karnawał, a to oznacza wir zabaw i różnorakich imprez, które bardzo często nie obywają się bez alkoholu. Warto jednak pamiętać, by po spożyciu procentowych napojów nie wsiadać za kółko. Nie tylko grozi to utratą prawa jazdy, ale przede wszystkim zdrowia, a nawet życia często niewinnych ludzi. Dlatego apelujemy o rozsądek.

UWAGA DLA WYJEŻDŻAJĄCYCH Z DINO

Wyjeżdżający z supermarketu powinni ustąpić pierwszeństwa przejazdu pozostałym użytkownikom ruchu. Podczas opuszczania terenu sklepu, należy pamiętać, iż nie obowiązuje zasada prawej ręki. Wyjeżdżający muszą ustąpić, podobnie jak podczas opuszczania strefy zamieszkania, ponieważ dopiero włączają się do ruchu.

PARKOWANIE

Kolejnym poruszonym tematem było parkowanie. W naszej gminie niestety jest problem z kierowcami, którzy parkują na miejscach do tego nieprzeznaczonych. Szczególnie niebezpieczne są takie praktyki obok szkół podstawowych. Rodzice często nie zdają sobie sprawy, że zostawiając auto w nieodpowiednim miejscu, sami nie dbają o bezpieczeństwo własnych dzieci. Wysepka obok Czerwonej Szkoły NIE SŁUŻY do parkowania pojazdów. Jest to część skrzyżowania, czyli miejsce niedozwolone dla parkujących.

Podobna sytuacja ma na Rynku w Rydzynie, gdzie – jeśli chodzi o pozostawianie samochodów – jest samowolka. Mieszkańcy pamiętają, że mogą zostawiać auto na pół godziny, ale brak linii pomiędzy miejscami parkingowymi powoduje, że parkują tam, gdzie chcą. Informujemy, że już niedługo pojawi się dodatkowe oznakowanie, gdzie można zostawić auto.

Dziękujemy rydzyńskim dzielnicowym za przekazane informacje.

K.Zmyslowska

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Od miesiąca nie wykryto ASF u dzików

Od miesiąca w powiecie leszczyńskim nie wykryto zakażenia afrykańskim pomorem świń ASF u padłych dzików. W Wielkopolsce stwierdzono dotąd w trzech powiatach łącznie 430 przypadków

Oglądaj dzisiaj na żywo

XXIV Sesja Rady Miejskiej Rydzyny – Proponowany porządek obrad PROPONOWANY PORZĄDEK OBRAD: 1. Otwarcie obrad Sesji.2. Przyjęcie ślubowania od nowo wybranego radnego Rady Miejskiej Rydzyny.3.

Nowa Wieś [VIDEO]

Nowa Wieś – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie leszczyńskim, w gminie Rydzyna. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa leszczyńskiego. Liczba ludności 447. W roku 2009 na obrzeżach wsi powstała

stat4u