Bezpieczne ferie 2018

Bezpieczne ferie 2018

Ferie zimowe to dla wielu z nas czas odpoczynku, urlopu, możliwości spędzenia czasu z rodziną. Bardzo istotnym jest aby nadchodzące dwa tygodnie spędzić bezpiecznie. Pamiętają o tym policjanci, dla których bezpieczeństwo podróżujących oraz dzieci spędzających ferie w naszym regionie to priorytet, ale podstawowe zasady bezpieczeństwa muszą znać także rodzice i ich pociechy.

Ferie na drogach

Jak co roku policjanci ruchu drogowego czuwać będą nad bezpieczeństwem na drogach, sprawdzając trzeźwość i uprawnienia kierowców, ale też prędkość i stan techniczny samochodów osobowych i autokarów. Szczególną uwagą objęci będą kierowcy pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Na drogach prowadzących do miejscowości, w których organizowane są zimowiska, będzie można zobaczyć więcej policyjnych patroli.

W całej Polsce można sprawdzić stan techniczny autokarów. Podczas kontroli sprawdzany jest stan techniczny autokaru, sprawność psychofizyczna kierowcy, jego uprawnienia oraz trzeźwość. Po takiej kontroli kierowca autokaru otrzymuje protokół.

Funkcjonariusze przypominają rodzicom i opiekunom o kilku podstawowych zasadach, aby podróż dziecka autokarem była bezpieczna:

– sprawdź dokładnie przewoźnika – od kiedy działa firma, na jaką skalę, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii;

– poproś policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy. Poinformuj o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru. Zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty;
– wezwij Policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą wątpliwości.

Ferie na zimowisku

Aby dziecko umiało zadbać o własne bezpieczeństwo, należy nauczyć je podstawowych zasad zachowania się w czasie zimowiska, zwracając uwagę na:

1. obowiązek przestrzegania regulaminu zimowiska,
2.ograniczenie zaufania w kontaktach z osobami przypadkowo poznanymi,

3. odmawianie poczęstunku np. słodyczy czy napojów, oferowanych przez osoby nieznajome,

4.zakaz oddalania się z miejsca wypoczynku bez wiedzy opiekuna,

5. odmawianie zaproszeń do odwiedzin u osób nieznajomych /nawet zamieszkałych w tym samym hotelu, pensjonacie/,

6.zakaz palenia tytoniu i spożywania napojów alkoholowych,

7.zachowanie szczególnej ostrożności przy przechodzeniu przez jezdnię,

8.zachowanie szczególnej ostrożności podczas zabaw:

– zakazie rzucania śnieżkami w pieszych, samochody lub okna,
– zakazie zjeżdżania na sankach lub nartach wprost na szlaki komunikacyjne /ulice, torowiska/,

– korzystanie tylko z lodowisk specjalnie przygotowanych do zabaw

– bezwzględnie należy zakazać wchodzenia, na zamarznięte, rzeki, stawy, czy baseny.

9.W przypadku posiadania drogich przedmiotów lub znacznej ilości pieniędzy nie należy ich okazywać w sposób demonstracyjny /może to sprowokować zainteresowanie się nimi złodzieja/.

10.W razie potrzeby, np. w przypadku zabłądzenia, o drogę lub kierunek najlepiej pytać policjanta lub inną osobę zaufaną, np. żołnierza, strażnika miejskiego lub osobę z odpowiednim oznaczeniem np. przewodnika turystycznego.

Ferie w domu

Dzieci pozostające w czasie ferii w domu nie zawsze potrafią same zorganizować sobie czas. Aby im w tym pomóc, rodzice lub opiekunowie w miarę możliwości powinni umożliwić im korzystanie z półkolonii, zajęć w szkołach, świetlicach, domach kultury czy kołach zainteresowań.

Jeżeli jest to niemożliwe i dzieci pozostają w domu, to na czas nieobecności dorosłych domowników wskazanym byłoby:

1.zapewnienie opieki przez osoby zaufane,

2. pozostawienie w domu numerów do rodziców/opiekunów lub osób zaufanych oraz numery alarmowe

3.przekazanie zaufanym sąsiadom kluczy do domu na wypadek potrzeby udzielenia pomocy, np. otworzenia drzwi w przypadku pożaru lub wzywania pomocy przez dziecko z mieszkania,

4.wyrobienie u dzieci nawyku zamykania drzwi od wewnątrz,

5.zezwolenie na wpuszczanie do domu tylko tych osób, na które wyrażają zgodę rodzice,

6. bezwzględne zakazanie wpuszczania osób nieznajomych do mieszkania

 

Kiedy dziecko przebywa poza domem na placu zabaw lub podwórku należy dziecko nauczyć, aby :

– nie opowiadało o wyposażeniu domu, zasobach rodziny i ich stanie majątkowym,
– klucze do mieszkania nosiło zawsze dobrze zabezpieczone pod odzieżą i nie podawało nikomu adresu zamieszkania,
– nie ulegało namowom osób nieznajomych, aby wprowadzić je do mieszkania pod pozorem np. przekazania rodzicom rzeczy lub dokumentów,
– nie przebywało w miejscach grupowania się osób palących papierosy lub spożywających napoje alkoholowe,
– nie wsiadało do samochodów osób nieznajomych,
– nie nawiązywało kontaktów z osobami nieznajomymi proponującymi słodycze, poczęstunek w jakimś barze, spacer w miejsca ustronne lub zapraszającymi do swoich mieszkań,
– nie przyjmowało na przechowanie żadnych przedmiotów od osób nieznajomych /mogą pochodzić z przestępstwa/.

Należy również pamiętać, że zagrożenia związane z zawieraniem znajomości przez Internet to w dobie dzisiejszego postępu technicznego i ogólnie dostępnych łączy internetowych – duże zagrożenie nawet dla dzieci w wieku przedszkolnym. Dlatego ważne jest, żeby od najmłodszych lat, wpoić im podstawowe informacje związane z Internetem.

Tak naprawdę wcale nie znamy osób spotkanych w Sieci, a to, co piszą o sobie, nie musi być prawdą. Nawet, jeśli znajomość trwa już dość długo, nigdy nie mamy pewności, że nasz internetowy znajomy jest osobą, za którą się podaje, szczególnie wtedy, kiedy znajomość internetowa staje się bliższa, a zwłaszcza, gdy ma się przenieść do prawdziwego świata! Rodzice powinni wiedzieć o planowanym spotkaniu ze znajomym z Sieci, żeby móc zapewnić bezpieczeństwo. W Sieci często jesteśmy proszeni o podawanie rozmaitych informacji o sobie. Jeśli nie musimy, nie ujawniamy danych, a jeśli takie informacje są wymagane – należy zapytać rodziców, czy można je podać w tej, konkretnej sytuacji. Pamiętajmy, że niektórzy mogą próbować je wykorzystać  w niewłaściwy sposób lub w złych celach. Unikajmy zwłaszcza podawania danych, które mogą pozwolić na odnalezienie nas w prawdziwym świecie (imię i nazwisko, adres, wiek, nazwa i numer szkoły, do której chodzimy, czy też numer telefonu). Komuś, kto nie ma złych zamiarów, powinny wystarczyć informacje dotyczące tego, kim jesteśmy w Internecie. Pamiętajmy też o odpowiednim zabezpieczeniu swoich haseł tak, aby nikt nie mógł się pod nas podszywać, ani działać na naszą szkodę.

 

źródło: leszno.policja.gov.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Od miesiąca nie wykryto ASF u dzików

Od miesiąca w powiecie leszczyńskim nie wykryto zakażenia afrykańskim pomorem świń ASF u padłych dzików. W Wielkopolsce stwierdzono dotąd w trzech powiatach łącznie 430 przypadków

Oglądaj dzisiaj na żywo

XXIV Sesja Rady Miejskiej Rydzyny – Proponowany porządek obrad PROPONOWANY PORZĄDEK OBRAD: 1. Otwarcie obrad Sesji.2. Przyjęcie ślubowania od nowo wybranego radnego Rady Miejskiej Rydzyny.3.

stat4u