Bezpiecznie "przetrwać" sezon grzewczy

Bezpiecznie "przetrwać" sezon grzewczy

Czym właściwie jest czad i, w jaki sposób, można się przed nim obronić.  Będą mogli się państwo dowiedzieć tego już w najbliższą środę o godzinie 18.00 w Rydzyńskim Ośrodku Kultury, gdzie będzie czekał na nas Bonifacy Skrzypczak.

Poniżej przedstawiamy też garść faktów na temat bezpieczeństwa. Mamy sezon grzewczy, a to oznacza, że powinniśmy zwracać uwagę na wiele czynników.

Po pierwsze: na jakość sprzętu. O tym jednak i o sposobach reagowania w przypadku zaczadzenia dowiedzą się państwo podczas spotkania na temat czadu.

obraz-10

Istnieje jednak też inny problem, na który zwraca uwagę Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego. Chodzi przede wszystkim o spalanie odpadów i niebezpieczeństwa, jakie się z tym wiążą.

Na stronie KZGRL możemy przeczytać chwytliwe hasło: „Sezon grzewczy w pełni. Nie truj siebie i swoich bliskich!”

komin2Temperatura w piecach domowych wynosi zaledwie 200 – 500°C, co oznacza, że jest zbyt niska, by odpady mogły zostać zutylizowane w bezpieczny sposób.

Powoduje to nie tylko utratę zdrowia, ale również uszkodzenia komina. Tzw. mokra sadza odkłada się w przewodach kominowych. Może ulec zapłonowi i uszkodzić komin, co wiąże się z poważnymi stratami finansowymi. Jednak znacznie gorsze wydaje się w tym kontekście ryzyko pożaru.

To jeszcze nie wszystko! Spalanie odpadów może powoduje uwalnianie się dioksyny i furany, (jednych z najbardziej niebezpiecznych związków chemicznych) odpowiedzialnych m.in. za zwiększone ryzyko chorób nowotworowych,  zwiększoną zachorowalność układu oddechowego, możliwość wystąpienia poważnych chorób układu krążenia lub ich nasilenia; uciążliwe alergie oraz zmiany skórne, itp.

Dioksyny i furany są podstępne. Mogą dostać się z mlekiem matki do organizmu niemowląt, a ich skład powoduje, że są ciężkie na tyle, by opaść nie dalej niż kilkanaście metrów od komina. W przypadku wielu z nas może to skutkować zatruciem naszych upraw czy przydomowych ogródków.

KZGRL zapewnia, że wydajność palonych śmieci jest niewielka,a  cena za odpady komunalne jest niczym szczególnym w porównaniu z narażeniem na utratę zdrowia swojego i rodziny. (kz)

źródło: http://kzgrl.pl

 

1 komentarz do "Bezpiecznie „przetrwać” sezon grzewczy"

  1. Przestancie palic plastikami bo sie udusic idzie pod koniec dnia tą dymówą, egoiści!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

INNI CZYTALI TEŻ...

Zarząd powiatu z wotum zaufania i absolutorium

Radni powiatu leszczyńskiego na LIII sesji udzielili Zarządowi Powiatu Leszczyńskiego wotum zaufania, przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu samorządu w 2021 r. i udzielili organowi wykonawczemu

Powiat kolejny raz dofinansuje prace melioracyjne

Władze powiatu leszczyńskiego podpisały umowy ze spółkami wodnymi na dofinansowanie bieżącego utrzymania urządzeń wodnych. Łączna kwota dotacji w 2022 r. z budżetu samorządu to 100