Budżet Powiatu Leszczyńskiego - Wojciech Antoniak wyjaśnia:

Budżet Powiatu Leszczyńskiego - Wojciech Antoniak wyjaśnia:

Nowy rok rozpoczynamy rozmową z Wojciechem Antoniakiem – Przewodniczącym Komisji, Budżetu, Planowania i Rozwoju Powiatu Leszczyńskiego. W wywiadzie wyjaśnia naszym czytelnikom, jakie są główne założenia Budżetu Powiatu Leszczyńskiego.

W grudniu ub. r. Powiat Leszczyński uchwalił budżet na 2017 rok. Jakie są jego wielkości i główne założenia?

Budżet został przyjęty przez Radę Powiatu jednogłośnie. Dochody powiatu w 2017 r. wyniosą ok. 42,5 mln zł i będą o 17 proc. wyższe od przewidywanego wykonania ubiegłorocznego budżetu. Wydatki powiatu w 2017 r. to ok. 46 mln zł, o 19 proc. więcej niż planowane w 2016 roku. Deficyt budżetu zostanie sfinansowany z nadwyżki z lat ubiegłych. Od kilku lat samorząd powiatowy nie jest zadłużony. Na inwestycje samorząd przeznaczy 14,3 mln zł, niemal co trzecią samorządową złotówkę.

Zatem Powiat notuje spory wzrost dochodów i wydatków. Co jest tego przyczyną?

Przede wszystkim związane to jest z ubieganiem się przez Zarząd Powiatu o dofinansowanie zadań z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. W tym zabezpieczone zostały środki w latach 2017-2018 na wkład własny na największą powiatową inwestycję pn.: przebudowa drogi powiatowej nr 3903P na odcinku od drogi wojewódzkiej 305 do węzła drogi S-5 Nietążkowo. Warto nadmienić, że Gmina Włoszakowice zabezpieczyła na to zadanie kwotę prawie 5 mln złotych na pomoc finansową dla Powiatu.

Czy jakieś zadania powiat planuje na terenie gminy Rydzyna?

Nie są to już tak duże zadania jak w latach ubiegłych, ale Powiatowy Zarząd Dróg zamierza przebudować ulicę Poniatowskiego – zadanie to poprawni bezpieczeństwo i dostępność do budynku gimnazjum i hali sportowej oraz poprawki komunikację osiedli do niej przylegających. Planowane nakłady na to zadanie to ok.240 tys. złotych, oraz budowę chodników w Kłodzie i Tworzanicach za kwotę 100 tys. złotych.

W przypadku przyznania dotacji z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego powiat planuje także przebudowę kompleksu sportowego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Rydzynie, na ten moment w budżecie został zabezpieczone środki na wkład własny – 378 tys. złotych.

Dziękuję za rozmowę.

Również dziękuję i pozdrawiam czytelników portalu www.rydzyna24.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA
Refresh

*

--- Reklama ---

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

--- Reklama ---

INNI CZYTALI TEŻ...

Otrzymali promesę i motopompę [VIDEO]

Mija rok od kiedy w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbczu pojawił się nowy, ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy, a strażacy ciągle czynią starania o pozyskanie nowego

Wmurowali akt erekcyjny [VIDEO]

W Rydzynie wmurowano akt erekcyjny upamiętniający budowę/przebudowę szkoły podstawowej przy ul. Wolności. Na placu budowy zjawili się między innymi minister Jan Dziedziczak, władze gminy Rydzyna