Co udało się zrealizować w rydzyńskim Zamku?

Co udało się zrealizować w rydzyńskim Zamku?

Koniec roku często staje się dla wielu z nas czasem podsumowań. Podobne przemyślenia udało się stworzyć na temat rydzyńskiego Zamku i tego, co udało się w nim zrobić za przyznaną dotację.

18.12. 2019 roku udało się złożyć raport końcowy rozliczający przyznaną dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 680.000 zł. na prace konserwatorskie i budowlane w Zamku, dlatego też warto podsumować, co udało się za te pieniądze zrealizować.

Najbardziej kosztownym zadaniem był kapitalny remont całej partii wschodniej- strona od parku. Wymiana schodów na piaskowcowe, taras boczny ze schodami i zabudową szklaną, renowacja wszystkich elementów zdobniczych jak: amfory z kwiatami, balustrady, kamienne tralki i portal, wymiana wszystkich tynków na tynki renowacyjne nowa brama, okna oraz całość prac w pomieszczeniach za bramą( mury średniowieczne), to koszt 511.000 zł. Kolejnym zadaniem były zewnętrzne freski- benedyktyńska praca wręcz dzień i noc włącznie z sobotami- to koszt ok. 100.000 zł. Ostatnim zadaniem była sala Wielka Alkowa- tu poddano konserwacji i restauracji oryginalny z czasów Stanisława Leszczyńskiego- ok. 1700- 1705 kominek oraz pochodząca z tego samego okresu kamienną kotarę, która oddzielała część sypialną od części dziennej. Niestety pomieszczenie to wraz z tymi reliktami bardzo ucierpiało w czasie pożaru w 1945 roku, tak więc znaczą część tych artefaktów należało zrekonstruować na podstawie przedwojennej dokumentacji. Koszt tego zadania to 145.000 zł. Pozostałą kwotę do realizacji zadania dopłacił Zarząd Główny SIMP.

W trakcie prowadzonych prac, konieczne było również wykonanie szeregu prac dodatkowych, które pojawiły się podczas realizacji. Ich koszt również pokrył SIMP. Ogółem do projektu konieczne było dołożenie ok. 150.000 zł.Udało się zrobić dużo i są to powierzchnie, które każdy może zobaczyć.

„Już od najbliższych Koncertów Noworocznych będziemy się starać, aby była można było sprawnie pokazać również Wielką Alkowę- na razie są tam wielkie porządki. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy trzymali za nas kciuki przy rozpatrywaniu wniosku i wierzyli, że się uda” – zdradza właściciel.

To jednak nie koniec. W przyszłym roku czekają nie tylko prace w samym Zamku, ale również planowane jest zadbanie za park. 

 

źródło: zamek w Rydzynie

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Nowa Wieś [VIDEO]

Nowa Wieś – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie leszczyńskim, w gminie Rydzyna. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa leszczyńskiego. Liczba ludności 447. W roku 2009 na obrzeżach wsi powstała

Czy zbiornik Rydzyna wyschnie? [VIDEO]

Zbiornik retencyjny w Dąbczu powstał nie jako obiekt rekreacyjny. Jego przeznaczenie było takie, żeby zgromadzić wodę, która mogłaby zalać Rydzynę. Mimo opadów, jakie miały miejsce,

Daniel Loman z Dąbcza mistrzem świata

Daniel Loman z Dąbcza zdobył tytuł mistrza świata w kulturystyce w wadze super ciężkiej. Startował w Słowenii w Brezicach. „Wygrałem kartę zawodowca federacji IBFF, jako

stat4u