Co z drogą w Moraczewie?

Co z drogą w Moraczewie?

Co z drogą w Moraczewie? – z takim pytaniem zwróciła się do nas czytelniczka. Dokładnie chodzi o drogę polną, znajdującą się po prawej stronie. Jest nieutwardzona i dziurawa. Pytanie dotyczyło tego, dlaczego droga po lewej stronie jest wydłużana, mimo że więcej zabudowań znajduje się wspomnianej wcześniej drodze.

Poprosiliśmy  UMiG Rydzyna o wyjaśnienie dlaczego utwardza się drogi do pól a nie te które maja większa ilość zabudowań.

Zastępca burmistrza Łukasz Bartkowiak wyjaśnił nam procedury, jakie obowiązują i jak są finansowane te remonty. O tym która droga we wsi zostanie przebudowana decydują mieszkańcy sołectwa na zebraniu  wiejskim podczas uchwalania „funduszu sołeckiego”. Następnie do końca listopada każdego roku gmina składa wniosek o dofinansowanie dróg do Urzędu Marszałkowskiego w ramach tzw. programu przebudowy dróg dojazdowych do gruntów rolnych.  Urząd Marszałkowski rozstrzyga konkurs i przydziela środki wiosną każdego roku. Prace na drogach są finansowane z funduszu sołeckiego, z budżetu gminy oraz ze środków Urzędu Marszałkowskiego.

W poprzednich latach mieszkańcy Moraczewa na zebraniach podejmowali decyzje o przebudowie właśnie tej drogi. Natomiast na zebraniu w roku 2019  środki z funduszu sołeckiego w wysokości 11tys. zł przeznaczono na przebudowę odcinka, którego tyczy pytanie mieszkańców. Stosowną prośbę dot. tej drogi złożyła również Pani Radna w ramach interpelacji oraz Pani Sołtys  Moraczewa.

W listopadzie ubiegłego roku UMiG Rydzyna złożył odpowiedni wniosek o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego i jeśli zostanie przyznane wsparcie to w 2020 roku rozpoczną się prace na odcinku po prawej stronie.

foto: czytelnik

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Pożar na S5 [VIDEO]

Na drodze ekspresowej S5 na wysokości Kłody doszło do pożaru naczepy. Droga w kierunku Leszna jest zablokowana. Policja kieruje ruchem i wskazuje drogę objazdu. foto/video:

stat4u