Cukierek albo psikus - o Halloween słów kilka

Cukierek albo psikus - o Halloween słów kilka

Ile głów, tyle głosów o Halloween. Zabawa w przebieranki za duchy wywołuje wiele kontrowersji. Najczęściej przeciwnicy motywują swoją niechęć do święta tym, że powielamy amerykańskie tradycje. Tymczasem Halloween, a raczej święto Samhain, na wzór którego obchodzone jest Halloween, wywodzi sie z Europy a dokładniej z kultury celtyckiej.

Czym w ogóle było święto Samhain? Jest to tradycja, wywodząca się jeszcze z czasów przed wprowadzeniem chrześcijaństwa. Celtyccy rolnicy w ten sposób określili czas przygotowania się do zimy. Świętowano przez dziewięć dni a w przeddzień uroczystości obchodzono tzw. Święto Zmarłych . Według celtyckich wierzeń to właśnie w tę noc spotykały się świat rzeczywistości ze światem nadprzyrodzonym: duchów , zjaw i upiorów .

Symbolem, który wyjątkowo mocno kojarzy się z Halloween, jest dynia. Robi sie z niej lampiony, popularnie nazywane Jack-o-lantern. Wiąże się z tym legenda o Jacku, który zawarł pakt z diabłem. Był to mężczyzna skąpy, marzący o ogromnym bogactwie. Szatan zaoferował mu to wszystko w zamian za jego duszę . Cwany mężczyzna jednak uwięził diabła. Po śmierci jednak spotkała go kara, być może nawet bardziej dotkliwa niż piekło . Został skazany na wieczną tułaczkę po Ziemi z latarnią.

Jak dziś obchodzone jest Halloween? Najczęściej traktowane jest jako dobra zabawa. Dzieci przebierają się za duchy i inne straszydła, chodzą od domu do domu, prosząc o cukierki. Młodzież i dorośli zamiast zbierać datki, wolą urządzać tematyczne imprezy. Towarzyszą temu przebieranki, specyficzne makijaże i… często horrory. Także leszczyńskie kluby prześcigają sie z ofertami na ten wieczór . 🙂

Przeciwnicy Halloween również nie muszą narzekać na nudę. Dzieci mogą skorzystać, na przykład z oferty baliku Wszystkich Świętych . 😉 Warto, przy okazji, wspomnieć, że Dzień Zadusznych ma krótszą tradycję niż obchody święta Samhain. Wprowadził je św. Odylon w 998 roku.

Niektórzy uważają, że Halloween to po prostu kolejny pretekst do zbicia dobrego interesu. W sklepach można znaleźć różne gadżety przygotowane specjalnie na ten dzień, kina serwują horrory, a kluby proponują tematyczne imprezy. 😉 Każdy może sam zdecydować, czy i w jaki sposób będzie świętować Halloween. Warto jednak poznać jego historię.

Źródło: własne

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

INNI CZYTALI TEŻ...

Z POMOCĄ POTRZEBUJĄCYM I BEZDOMNYM

Jak co roku w okresie jesienno-zimowym policjanci kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne i inne potrzebujące pomocy oraz schronienia w związku z obniżającą