Czy pracownik na kwarantannie, w związku z COVID-19, może pracować zdalnie?

Czy pracownik na kwarantannie, w związku z COVID-19, może pracować zdalnie?

Przepisy ustawy w sprawie COVID-19 wyraźnie określają, że pracownikowi w kwarantannie pracodawca może zlecić wykonywanie pracy zdalnej – ocenia ekspertka Pracodawców RP ds. prawa pracy Katarzyna Siemienkiewicz.

Okres, w którym pracownik podlega obowiązkowi kwarantanny, nie jest tożsamy z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Kwarantanna oznacza bowiem odosobnienie osoby zdrowej, u której nie stwierdzono zakażenia chorobą zakaźną, która była narażona na takie zakażenie – tłumaczy Paweł Żebrowski i dodaje, że w przypadku, gdy pracownik w związku z odbywaniem kwarantanny nie wystąpi o zasiłek chorobowy, oraz w uzgodnieniu ze swoim pracodawcą będzie wykonywał pracę zdalną, prawo do zasiłku chorobowego nie będzie mu przysługiwało.

Z wyjaśnień wydanych w tej sprawie przez ZUS wynika, że kwarantanna nie jest tożsama ze zwolnieniem lekarskim. Dlatego pracownik ma możliwość wykonywania pracy. Oczywiście polecenie wykonywania pracy zdalnej w takiej sytuacji nie ma charakteru bezwzględnie wiążącego, bowiem pracownik ma wybór czy będzie korzystał z wynagrodzenia/zasiłku chorobowego czy też wróci do wykonywania obowiązków służbowych.

Innymi słowy, z perspektywy ZUS nie ma znaczenia, czy ktoś jest na kwarantannie, czy izolacji, dopóki nie występuje o wypłatę świadczenia chorobowego, czyli zasiłku. Nawet jeśli ktoś ma wynik pozytywny i jest chory, może pracować, jeśli oczywiście nie wychodzi z domu i nie kontaktuje się z innymi. To kwestia uzgodnień między pracodawcą a pracownikiem. Jeśli pracownik jest zdolny do wykonywania zadań zleconych przez pracodawcę, tj. umawiają się na tryb pracy zdalnej, przy tym pracownik nie występuje o wypłatę świadczeń z tytułu niezdolności do pracy to nie ma przeciwwskazań do takiego rozwiązania.

Zastrzega  się jednak, że osoba ubezpieczona, która jest na kwarantannie, nawet bez pozytywnego wyniku, ma prawo wystąpić o zasiłek do pracodawcy lub ZUS. Oczywiście, w takiej sytuacji już nie powinna pracować i otrzymywać wynagrodzenia, ponieważ wystąpiła o zasiłek.

Iwona Brańska
Centrum Rachunkowo – Szkoleniowe Sp. z o.o.
Kłoda 170
64-130 Rydzyna
NIP: 697 233 01 07
tel. 661 708 425

e-mail: crsbiuro@wp.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA
Refresh

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Projekt budżetu Gminy Rydzyna na 2022 rok

Projektu budżetu Miasta i Gminy Rydzyna na 2022 rok Analiza prognozowanych dochodów i wydatków na 2022 rok prowadzi do następujących wniosków. Planowane dochody szacowane są