Długa i burzliwa sesja Rady Miejskiej w Rydzynie

Długa i burzliwa sesja Rady Miejskiej w Rydzynie

VIII sesja Rady Miejskiej Rydzyny zapowiadała się standardowo: odczytać, przegłosować, złożyć interpelacje. Tym razem jednak pojawił się punkt, „rozpatrzenia skargi na działalność Burmistrza Miasta i Gminy Rydzyna – druk nr 68″,  co można zobaczyć chociażby w naszym filmie.  Swoje sprawozdania i na pytania mieli odpowiadać Grzegorz Brzeskot Prezes Zarządu Zakładu Usług Wodnych we Wschowie oraz Małgorzata Walczak Dyrektor Zarządu Zlewni Baryczy w Lesznie.

Po sprawozdaniach przewodniczącego rady Romana Skiby oraz burmistrza Kornela Malcherka do mównicy jako pierwszy został wywołany Grzegorz Brzeskot. Przedstawił sprawozdanie z działalności Zakładu Usług Wodnych we Wschowie którego jest prezesem a jednocześnie członkiem rady powiatu leszczyńskiego i jego zarządu.

Najważniejszą informacją było to, że nowa oczyszczalnia ścieków w Rydzynie, spełnia swoje zadanie i działa zgodnie z jej przeznaczeniem . Prezes zaznaczył, ze trzeba patrzeć w przyszłość i zwrócić uwagę na intensywną rozbudowę gminy Rydzyna i przyszłościową rozbudowę oczyszczalni ścieków. Obecnie oczyszczalnia ma duże moce rezerwowe, jednak nie wiadomo, co będzie dalej. Omówiono również rozbudowę i zagrożenia związane z siecią wodociągową w naszej gminie.

Następnie do mównicy przewodniczący wywołał Małgorzatę Walczak Dyrektor Zarządu Zlewni Baryczy w Lesznie, która omówiła i przedstawiła koszty prac wykonane na rowie Polskim, na zbiorniku Rydzyna oraz plany związane z pracami które Wody Polskie chcą  wykonać w gminie Rydzyna. Małgorzata Walczak zaproponowała urzędowi w Rydzynie przekazanie maszyny do koszenia trawy okół zbiornika oczywiście w porozumieniu pisemnym gmina Rydzyna miałaby przekazać pracownika który by obsługiwał ową maszynę. Wyjaśniła że brak środków finansowych decyduje o kolejności wykonywanych prac i muszą być one priorytetowane.  Zadano jeszcze wiele pytań od zgromadzonych na sesji oraz pytań, które przekazali wędkarze z Rydzyny oraz czytelnicy portalu i gazety rydzyna24.pl. Zdaniem Pani dyrektor drzewa wokół zalewu nie są potrzebne i nie zapewni, że będą dbali o nie. Podejrzewa, że ich zasadzenie były spowodowane aspektem estetycznym.

Po przerwie zmieniono uchwałę o dofinansowaniu przydomowych oczyszczalni ścieków i dotychczas dofinansowania dostawały domy jednorodzinne a od maja o dofinansowani mogą się starać również wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe  dostaną one dofinansowanie maksymalnie 40 tys. zł, ale nie więcej nić 50% kosztów budowy.

Zostało również przyznanie wsparcie finansowe na remont kamienic na rynku w Rydzynie w jednej zostanie wyremontowany dach i elewacja  a w drugiej elewacja.

Wiele kontrowersji i zagorzałą dyskusję wzbudziła skarga mieszkańców Dąbcza na działalność burmistrza MiG Rydzyna.

Zapraszamy do obejrzenia całej VIII sesji Rady Miejskiej Rydzyny:

 

1 thought on “Długa i burzliwa sesja Rady Miejskiej w Rydzynie”

  1. mieszkaniec

    Kto tych po prawej stronie stołu wybiera to jakas masakra jest !!!! Co ci goście tam robią ?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

--- Reklama ---

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

--- Reklama ---

INNI CZYTALI TEŻ...

Przebudowa drogi przez Kłodę z szansą na dotację

Wniosek powiatu leszczyńskiego o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych przebudowy drogi przez Kłodę trafił na listę projektów rekomendowanych do udzielenia wsparcia finansowego. Ostateczna decyzja należy

stat4u