Drony pomogą rolnikom i leśnikom?

Drony pomogą rolnikom i leśnikom?

Drony najczęściej są wykorzystywane do fotografowania małych terenów. Mogą być także przydatne do monitorowania zwierząt, bądź wyrządzonych przez nie szkód na polach uprawnych.

Naukowcy z SGGW mają wiele pomysłów na praktyczne zastosowanie dronów w rolnictwie, leśnictwie, ochronie środowiska, czy budownictwie.

Małe bezzałogowe statki powietrzne to urządzenia, bardzo przydatne, zwłaszcza  jeśłi działają w komplecie z odpowiednim sprzętem optycznym i oprogramowaniem.

Dzięki dronom, wyposażonym w odpowiednie rejestratory promieniowania elektromagnetycznego można zapobiegać pożarom. Odpowiedni monitornig pozwala zauważyć nie tylko pierwsze, niepozorne smugi dymu, ale również sprawdzić, w których miejscach lasu roślinność jest przesuszona.
Montując do dronów kamerę rejestrującą promieniowanie w paśmie podczerwieni termalnej, można monitorować zwierzęta – sprawdzać ich liczebność, czy rejestrować szkody (Może się to okazać bardzo przydane, gdyż w nowym budżecie nie ma pieniędzy na wypłatę odszkodowań). Jeśli jednak do tego samego dronu podłączymy kamerę rejestrująca pasma w zakresie bliskiej podczerwieni lub wspomnianej wcześniej podczerwieni termalnej, otrzymamy obrazy, których nie jesteśmy w stanie zaobserwować gołym okiem.

Za pomocą kamery termalnej możemy odczytać temperaturę powierzchniową roślin. Wiadomo, że w przypadku ich przesuszenia temperatura będzie wyższa, temperatury niskie świadczą o niezaburzonych procesach życiowych. Dane uzyskane z nowoczesnych urządzeń trzeba jeszcze właściwie odczytać. Z tego powodu naukowcy z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW prowadzą badania mające na celu znalezienie zależności między stanem ekologicznym roślin a temperaturą zarejestrowaną przez urządzenia umieszczone na dronie. Dr hab.  Jarosław Chormański, prof. ndzw SGGW z zespołem prowadzi projekty badawcze mające m.in. na celu tworzenie algorytmów i systemów opisujących tę relację przestrzennie. Obliczanie NDVI, czyli znormalizowanego wskaźnika kondycji roślin, może zostać zastosowane także w rolnictwie i leśnictwie. Na tej podstawie można utworzyć bardzo dokładne ortofotomapy pozwalające ocenić przestrzenną zmienność wysokości plonów, efektywności nawożenia, stan leśnej roślinności, a także prowadzić monitoring przeciwpożarowy.

Za 5-10 lat drony mogą stać się podstawowym narzędziem leśników. Pozwolą one zaoszczędzić wiele czasu m. in przy aktualizacji leśnej mapy numerycznej. Obecnie technologia jest stosunkowo nowa i droga, ale z upływem czasu ta sytuacja na pewno będzie się zmieniała.

 

źródło: wiescirolnicze.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Od miesiąca nie wykryto ASF u dzików

Od miesiąca w powiecie leszczyńskim nie wykryto zakażenia afrykańskim pomorem świń ASF u padłych dzików. W Wielkopolsce stwierdzono dotąd w trzech powiatach łącznie 430 przypadków

Oglądaj dzisiaj na żywo

XXIV Sesja Rady Miejskiej Rydzyny – Proponowany porządek obrad PROPONOWANY PORZĄDEK OBRAD: 1. Otwarcie obrad Sesji.2. Przyjęcie ślubowania od nowo wybranego radnego Rady Miejskiej Rydzyny.3.

stat4u