Dzień bez śmiecenia!

Dzień bez śmiecenia!

Do 2021 roku ze sklepów znikną plastikowe jednorazówki (patyczki higieniczne, plastikowe widelce, noże, łyżki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki). Dodatkowo do 2025 r. co najmniej 55 proc. odpadów komunalnych musi zostać poddanych recyklingowi. Cel ten wzrośnie do 60 proc. do 2030 r. oraz 65 proc. do 2035 r. Aby osiągnąć zalecane poziomy musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Co w takim razie zrobić? Zacząć od siebie! I takie właśnie hasło promuje tegoroczny, trzynasty już, dzień bez śmiecenia. Każdy z nas może postępować zgodnie z poniższymi zasadami i w ten sposób przyczynić się do zmniejszenia ilości powstających odpadów oraz do ich prawidłowej segregacji:

I UNIKAM. Staraj się rezygnować z produktów jednorazowego użytku, kupuj rzeczy bez zbędnych/nadmiernych opakowań, korzystaj z pojemników wielokrotnego użytku.

II PLANUJĘ. Rób przemyślane zakupy, planuj najbliższe menu oraz przygotowuj potrawy z wykorzystaniem produktów, które masz już w lodówce.

III SEGREGUJĘ. Codziennie produkujesz ok. 1 kg odpadów. Postaraj sie jak najwięcej z nich posegregować. Jak dobrze to zrobić dowiesz się tutaj.

IV WYKORZYSTUJĘ. Zastanów się, czy wyrzucanych przedmiotów nie można jeszcze wykorzystać, być może przydadzą się komuś innemu. Możesz je sprzedać, oddać albo wykorzystać na nowo.

Więcej informacji na http://dzienbezsmiecenia.pl

źródło: kzgrl.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

stat4u