Historia OSP w Dąbczu

Historia OSP w Dąbczu

Historia OSP w Dąbczu zaczęła się w 1921 roku, na początku działalności dysponowała jedynie sikawką konną z 1913 roku. Od 2005 roku jednostka działa w strukturach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. W obecnej chwili do działań ratowniczych uprawnionych jest ponad 20 druhów i druhen. Jednostka prowadzi młodzieżową drużynę pożarniczą działająca przy OSP. Aktualnie w parku maszynowym posiadamy dwa wozy bojowe: 19-letnie IVECO, lekki pojazd ratownictwa technicznego do zdarzeń komunikacyjnych oraz ciężki 38-letni wóz gaśniczy marki JELCZ.
W obecnym roku dzięki środkom państwowym, samorządowym i własnym udało się zakupić nowy ciężki pojazd ratowniczo-gaśniczy. Będzie to auto na podwoziu MAN z napędem 4×4 ze zbiornikiem wody o pojemności 5 tysięcy litrów, wyciągarką, masztem oświetleniowym, kamerą cofania. Razem z pojazdem zostały zakupione latarki dla ratowników i radiotelefony do kontaktu w czasie działań. Na wyposażenie trafi także nowa drabina. Koszt pojazdu wynosi blisko milion złotych. Była to bardzo pilna potrzeba dla naszej jednostki, jednakże cena samochodu nie pozwoliła nam na doposażenie go całkowicie w sprzęt ratowniczy. Część wyposażenia przejdzie z dotychczasowego auta, jednak żebyśmy mogli być jeszcze bardziej skuteczni w zwalczaniu zagrożeń oraz ratowaniu życia i zdrowia mieszkańców potrzebujemy środków na zakup niezbędnego oprzyrządowania. Standaryzacja wyposażenia ciężkiego pojazdu jest ściśle określona przez komendę główną państwowej straży pożarnej. Sprzęt ratowniczy jest też bardzo drogi dlatego, że podlega on przeglądom i kalibracją, każda rzecz musi posiadać specjalne świadectwo dopuszczenia. Jednostki OSP nie prowadzą działalności i nie zarabiają pieniędzy, dlatego chcieliśmy prosić Państwa o wsparcie finansowe.
Tak jak to my zawsze niesiemy pomoc, tym razem zwracamy się z prośbą do Państwa o pomoc w realizacji naszego celu jakim jest zakup sprzętu. Każda kwota przekazana przez Państwa przyczyni się do realnego zabezpieczenia życia, zdrowia i mienia mieszkańców naszej miejscowości oraz powiatu. Za okazane wsparcie będziemy bardzo wdzięczni, a w razie potrzeby na pewno nie pozostaniemy dłużni i pomożemy najlepiej jak to będzie możliwe!

Druhny i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbczu!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Błąkające się psy

Czytelnicy poinformowali nas o błąkających się psach w Rydzynie w okolicach ulicy Jana z Czerniny.

Wybrano wykonawców na dwa zadania

Zakończył się przetarg na budowę kanalizacji sanitarnej wraz z pompownią i rurociągiem tłocznym w rejonie ul. S. Wyspiańskiego i W. Kossaka oraz ul. Kardynała Stefana

stat4u