Jak radzić sobie podczas upałów?

Jak radzić sobie podczas upałów?

Po ostatnich chłodniejszych dniach, wróciła fala upałów. Niestety, taka pogoda, choć przez wielu urlopowiczów jest wyczekiwana, może być niebezpieczna. Zwłaszcza dla ludzi starszych, dzieci i zwierząt. Dziś przypominamy, jak poradzić sobie z wysoką temperaturą.

W upalne dni należy przede wszystkim unikać dużego wysiłku fizycznego, zwłaszcza od godz. 10 do 14 i na obszarze bardzo nasłonecznionym. Jego skutkiem może być odwodnienie organizmu, czemu sprzyjają dodatkowo wysokie temperatury.  Dlatego np. robotnicy drogowi czy rowerzyści, aby uniknąć omdleń, muszą pić dużo płynów.

W czasie upału należy pić co najmniej 3 litry płynów dziennie . I nie dużą ilość na raz. Płyny trzeba dozować, pijąc je małymi łyczkami, najlepiej po kilka łyków co 15 minut, od rana do wieczora – zaznacza lekarz medycyny Marek Niemirski, koordynator zespołów ratownictwa medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Warszawie. – Najbardziej wskazane są woda mineralna z miętą oraz soki owocowe i warzywne. Unikać należy kawy i alkoholu. Upały powodują, że ciśnienie tętnicze u ludzi spada. Picie kawy skutkuje wszakże krótkotrwałym wzrostem ciśnienia, ale powoduje także odwadnianie się organizmu” – wyjaśnił lekarz W upalne dni warto zadbać o to, by mieć przy sobie butelkę z wodą.

A jak się ubrać? Mimo że w pracy zazwyczaj obowiązuje określony dress code, warto zadbać o przewiewne stroje. Lniane marynarki, czy spodnie z pewnością sprawdzą się w biurowych warunkach. Osoby, cieszące się urlopem, mogą pozwolić sobie na pewną dowolność, pamiętając o wyborze materiału przepuszczającego powietrze.

Należy również nie przesadzać z klimatyzacją – ostrzega lekarz. Zbyt gwałtowne skoki temperatur mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Znalezione obrazy dla zapytania upał grafika

Źródło: pap.pl
Grafika: rcb.gov.pl, kreatywna.pl

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

--- Reklama ---

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

--- Reklama ---

INNI CZYTALI TEŻ...

Adrian Wojtkowiak z pucharem

28 stycznia 2023 roku odbył się Puchar Polski w Florecie Kobiet i Mężczyzn. Zwycięzcą został, pochodzący z Rydzyny, Adrian Wojtkowiak. Sportowiec reprezentuje AZS AWF Poznań.

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS FERII ZIMOWYCH 2023

Rozpoczęły się ferie zimowe, które potrwają w tym roku w poszczególnych województwach od 16 stycznia do 26 lutego br. Dla wielu osób, zwłaszcza dla dzieci

Sportowo dla WOŚP

Jedni pobiegli, drudzy grają w piłkę – wszystko w celu udzielenia wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Biegacze i kijkarze spotkali się na rydzyńskim rynku, skąd