Jak sprawdzić stan punktów karnych online? To proste

Jak sprawdzić stan punktów karnych online? To proste

Od 24 kwietnia można sprawdzić stan swojego konta z punktami karnymi przez internet. Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło właśnie nową usługę dla kierowców. Jednak wcześniej trzeba założyć tzw. profil zaufany. Wyjaśniamy, jak to zrobić bez wychodzenia z domu.

W końcu każdy będzie mógł sprawdzić stan swojego konta z punktami karnymi bez konieczności składania wizyty w komendzie policji. Wystarczy dostęp do internetu. Niestety, zanim skorzystacie z takiej możliwości w serwisie internetowym obywatel.gov.pl, musicie spełnić jeden warunek – trzeba wcześniej założyć tzw. profil zaufany. Jest to zbiór informacji o użytkowniku. Wprowadzone dane są weryfikowane. Dane na tym profilu są odpowiednio zabezpieczone, aby nikt – poza właścicielem – nie miał do nich dostępu i nie mógł ich wykorzystywać.

Za pomocą profilu zaufanego potwierdza się swoją tożsamość w internecie i podpisuje elektroniczne dokumenty — dzięki niemu można składać wiele wniosków urzędowych online, bez drukowania, skanowania i wysyłania pocztą. Wystarczy podpisać je profilem zaufanym. Dobra wiadomość jest taka, że założenie i korzystanie z tej funkcjonalności jest bezpłatne.

Jak założyć profil zaufany?

Aktualnie istnieją dwie ścieżki postępowania. Profil zaufany można założyć w punkcie potwierdzającym – to różne urzędy i banki. Wniosek o założenie profilu zaufanego wysyła się przez internet w serwisie pz.gov.pl, a swoje dane potwierdza się osobiście w dowolnym punkcie potwierdzającym (również za granicą) – w tym celu wystarczy okazać dowód osobisty. Punkty potwierdzające to m.in. urząd miasta, dzielnicy, gminy, ZUS oraz placówki banków. Trzeba jednak wcześniej sprawdzić, czy w wybranym przez was miejscu funkcjonuje odpowiednie okienko.

Profil zaufany można też założyć i potwierdzić bez wychodzenia z domu. Robi się to za pomocą internetowego konta bankowego lub certyfikatu kwalifikowanego (jeżeli go posiadacie). Niestety, w tym momencie z tej ścieżki mogą skorzystać wyłącznie klienci PKO BP, ING Banku Śląskiego i Banku Millenium. Jednak Karol Manys, Rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji, twierdzi że lada dzień dołączą do tego grona dwa kolejne duże banki. Dzięki temu prostsza ścieżka założenia profilu będzie dostępna dla 70-80 proc. Polaków.

Jak korzystać z profilu zaufanego?

Za każdym razem, kiedy będziecie chcieli sprawdzić stan konta z punktami karnymi, zostaniecie poproszeni o potwierdzenie swojej tożsamości za pomocą profilu zaufanego. Wówczas, dostaniecie SMS-em lub pocztą elektroniczną kod autoryzacyjny. Należy go podać w stosownym polu dialogowym pod elektronicznym formularzem.

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych – krok po kroku:

Liczbę punktów karnych można sprawdzić w serwisie internetowym: obywatel.gov.pl. Wystarczy wejść na rządową witrynę i wykonać następujące czynności:

Kliknij przycisk Sprawdź swoje punkty karne.

1. System przeniesie cię na stronę profilu zaufanego. Tam musisz zalogować się na wcześniej założony profil zaufany.

2. Po zalogowaniu system przeniesie cię z powrotem do serwisu obywatel.gov.pl

3. Informacja o twoich punktach karnych wyświetli się od razu.

4. Możesz ją pobrać w formacie PDF i wydrukować. Uwaga: taki dokument ma wyłącznie charakter informacyjny – nie jest to dokument urzędowy. Taki można uzyskać wyłącznie na komisariacie policji.

Ministerstwo zapewnia, że baza danych jest aktualizowana raz dziennie, więc wyświetlona informacja może się zmienić. Dlatego, jeżeli masz wątpliwości, sprawdź swoje punkty karne jeszcze raz, na przykład następnego dnia.

Uwaga na oszustów!

Już od kilku lat w internecie pojawiają się serwisy, które przekonują, że z ich pomocą można sprawdzić stan konta z punktami karnymi. Nie korzystajcie z nich, bo nikt poza wami nie ma dostępu do waszego konta. To zwykli naciągacze. Zwykle chodzi o zdobycie danych osobowych lub naciągniecie łatwowiernych internautów na kosztowne SMS-y.

źródło: onet.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Przebudowa drogi przez Kłodę z szansą na dotację

Wniosek powiatu leszczyńskiego o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych przebudowy drogi przez Kłodę trafił na listę projektów rekomendowanych do udzielenia wsparcia finansowego. Ostateczna decyzja należy

stat4u