Jeśli to zrobisz, zapłacisz nawet 5 tys. zł grzywny!

Jeśli to zrobisz, zapłacisz nawet 5 tys. zł grzywny!

Stosujesz nielegalne środki ochrony roślin? Sprawdź, jakie mogą na ciebie spaść kary!

Służby kontrolne nie mają litości! Jeśli znajdą na terenie twojego gospodarstwa podrobione środki ochrony roślin, nakażą ich zniszczenie. Mogą także ukarać grzywną w wysokości nawet 5 tys. zł. – Musisz się także liczyć z postępowaniem karnym lub karno-skarbowym. Organy ścigania mogą np. uznać, że chciałeś odsprzedawać te produkty i na tym zarabiać. Takie działanie podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 – tłumaczy Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR).

Podobna sytuacja jest w przypadku stwierdzonego stosowania „lewych” środków chemicznych. – To nie koniec. Jeśli okaże się, że w twoich płodach rolnych znajdują się przekroczone pozostałości pestycydów, nie będziesz mógł ich sprzedać, a WIORiN nakaże ich zniszczenie – podaje Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR).

Poza tym możliwa jest także odpowiedzialność karna z tytułu:

  • sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób lub mienia
    w wielkich rozmiarach, zagrożone karą pozbawienia wolności do 8 lat;
  • zanieczyszczenia wody, powietrza lub ziemi substancją w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach, zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 lat.

źródło:wiescirolnicze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

--- Reklama ---

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

--- Reklama ---

INNI CZYTALI TEŻ...

stat4u