KARnet dla młodzieży

KARnet dla młodzieży

Mamy dobrą wiadomość dla młodzieży. Już wkrótce swoją działalność rozpocznie sieć Klubów Aktywności Rozmaitych dla młodzieży w wieku od 13 do 18 lat. Ich ideą jest rozwój pasji i nabywania nowych umiejętności poprzez dzielenie się swoją wiedzą.
 KARnety pojawią się w powiatach: pleszewskim, śremskim, wągrowieckim, nowotomyskim, leszczyńskim i konińskim.
Nad młodzieżą czuwać będzie Kadra Klubów Aktywności Rozmaitych. Podczas spotkań w grupie, młodzi będą mieć szansę na podjęcie działalności zgodnej z ich zainteresowaniami. Elastyczna formuła funkcjonowania klubów da pole do kształtowania niezbędnej na późniejszym rynku pracy otwartości na zmiany i nowe rozwiązania.
– Młodzież sama będzie decydować o tym, czym chce się zajmować. W praktyce, jeśli utworzy się grupa zainteresowana dekupażem, samoobroną, street art czy fotografią, tańcem lub grą na gitarze, to kadra klubów pomoże taką aktywność zorganizować –
tłumaczy Joanna Stanisławska, koordynator KARnet w
powiecie pleszewskim.
Praca w grupie pozwoli młodzieży na rozwinięcie, tzw. umiejętności miękkich, takich jak komunikowanie się z otoczeniem, nawiązywanie relacji interpersonalnych czy planowanie.
Młodzi ludzie rozwiną swoje mocne strony. Udział w klubie będzie wsparciem w procesie wchodzenia w dorosłość i poszukiwanie pracy, ponieważ jedną z metod działania KARnetów będą działania projektów.
Działania nakierowane na potrzeby osób uczących się i dostosowane do ich indywidualnych preferencji.
Dlatego w tym zakresie wybrano metodę tzw. peer-learningu, czyli uczenia się rówieśniczego. Naszym celem jest wyposażenie młodzieży w praktyczne umiejętności, postawy i wartości, oraz kompetencje kluczowe w ich przyszłym życiu w poszanowaniu równości szans i zasady niedyskryminacji.
Kadra, z którą została podjęta współpraca, posiada pełne kwalifikacje do pracy z młodzieżą. To psycholodzy, pedagodzy, socjoterapeuci i doradcy psychospołeczni.
– W klubach trwają ostatnie przygotowania i prace adaptacyjne. Lokale, z których korzystamy, będą zaaranżowane na potrzeby i zgodnie z oczekiwaniami młodych ludzi – podkreśla Joanna Stanisławska.
– W małych, lokalnych środowiskach jest młodzież pełna osobistych wyzwań i rodzinnych problemów. Potrzebuje akceptacji, zaangażowania, chce czuć się potrzebna. Tę potrzebę zaspakaja i odzwierciedla w niektórych radykalnych, destrukcyjnych działaniach, co niestety ostatnio możemy zaobserwować. KARnet
jest odpowiedzią na te wyzwania. Przed nami sporo intensywnej pracy, ale wierzę, że właśnie tylko taka praca u podstaw ma kluczowe znaczenie dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego – zapowiada Iwona Janicka z Fundacji Aktywności Lokalnej.
.
Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Realizacja odbywa się we współpracy z powiatem
leszczyńskim, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lesznie w ramach projektu „Działamy razem z wiarą w lepsze jutro”.
Już dziś zapraszamy na stronę projektu na facebooku:

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Trzy oferty na zakup energii elektrycznej

Pojawiły się ofert na zakup energii elektrycznej. Swoje propozycje złożyło trzech dostawców.Proponowane oferty są na zakup energii elektrycznej na lata 2021-2022. Protokół z otwarcia ofert

Przygoda z siatkówką na wyciągnięcie ręki

Patryk Ashton od niedawna mieszka w Rydzynie. Jego pasją jest siatkówka, a ponieważ wiele osób w czasach szkolnych lubiło ten sport, postanowił rozkręcić grupę chętnych

stat4u