Kiedy wybrać BCAA a kiedy EAA ?

Kiedy wybrać BCAA a kiedy EAA ?

Jeśli nie wiesz, czym są aminokwasy, możesz mieć problem, dodając suplementy białkowe do swojej diety. Na opakowaniach wielu suplementów i odżywek, które oferuje sklep z odżywkami Sport Max, znajdziesz wzmiankę, że zawierają 'aminokwasy egzogenne’ EAA lub BCAA, ale czym są te składniki i który jest dla Ciebie najlepszy?

Czym są aminokwasy BCAA i EAA?

Białko buduje większość ludzkiej tkanki mięśniowej — a białka składają się z aminokwasów. Substancje te są kluczowe dla życia: syntetyzują neuroprzekaźniki i hormony, tworzą białka, naprawiają tkanki i dostarczają energii. Całe życie zbudowane jest z aminokwasów, a wszystkie procesy biologiczne wymagają kompletu 20 aminokwasów.

Normalnie, składniki odżywcze pozyskujemy z pożywienia — ale aminokwasy są czymś szczególnym. Aminokwasy są klasyfikowane jako niezbędne (egzogenne), endogenne lub warunkowo niezbędne. Dziewięć aminokwasów z 20 jest niezbędnych: Essential Amino Acids, w skrócie EAA. Aminokwasy egzogenne EAA muszą być przyjmowane z pożywieniem, ponieważ organizm nie może ich wytworzyć. Sklep z odżywkami Sport Max oferuje suplementy zawierające te ważne elementy.

Aminokwasy endogenne są zazwyczaj tworzone przez Twój organizm, więc nie musisz się o nie martwić: zazwyczaj, ponieważ niektóre choroby i problemy mogą to zmienić. Kiedy organizm jest zestresowany lub ulega chorobom, nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości aminokwasów nieesencjonalnych, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie.

Czym są BCAA?

BCAA to aminokwasy rozgałęzione (Branched Chain Amino Acids) – wszystkie BCAA to EAA, więc muszą być przyjmowane z pożywieniem. Nazwa odnosi się do struktury cząsteczek: najważniejsze dla sportowców się to, że te trzy aminokwasy są bardzo ważne dla budowy mięśni. Do BCAA należą leucyna, izoleucyna i walina.

  • Leucyna zwiększa syntezę białka i regenerację mięśni po wysiłku. Produkuje hormony wzrostu, reguluje poziom cukru we krwi i pomaga w regeneracji tkanek. 
  • Izoleucyna jest magazynowana w mięśniach, produkuje hemoglobinę, tkankę mięśniową, co zwiększa energię i funkcje immunologiczne. 
  • Walina jest również zaangażowana w produkcję energii, naprawę mięśni i ich rozwój. 

Jak widać, suplementy diety zawierające aminokwasy BCAA koncentrują się na budowaniu mięśni.

EAA kontra BCAA

Wszystkie aminokwasy BCAA są niezbędne, więc suplementy zawierające aminokwasy egzogenne EAA zawierają również trzy BCAA. Te dziewięć EAA pomaga Twojemu organizmowi wykonywać kluczowe zadania jak trawienie, przetwarzanie energii, utrzymanie dobrego nastroju, wzrostu mięśni, gojenia się tkanek oraz wzrostu włosów, paznokci i skóry.

Aminokwasy BCAA wpływają na wyniki sportowe — ale jak EAA, są również po prostu niezbędne dla życia. Te trzy aminokwasy wspomagają trening i pomagają w szybszej regeneracji, zapobiegając rozpadowi mięśni, obniżając dyskomfort, stymulując rozwój mięśni i zmniejszając zmęczenie.

BCAA mogą wydawać się lepsze od EAA w kwestii poprawy wyników sportowych, ale nie jest to takie proste. Aminokwasy BCAA wspomagają wzrost mięśni, szybką regenerację i poprawę wyników, ale nie działają samodzielnie. Wspomagają zdrowy rozwój organizmu wraz z innymi białkami i mikroelementami. Bez innych EAA twoje ciało może nie mieć wystarczającej ilości aminokwasów, aby wykonać inne czynności, co wpłynie na twoje zdrowie i wydajność.

Jednakże, jeśli już masz dobrze zbilansowaną dietę, BCAA może być dobrą suplementacją dla bardzo intensywnych sesji treningowych. Połączenie BCAA i EAA jest prawdopodobnie najlepsze dla bardziej ogólnych celów fitness. To właśnie profesjonalni sportowcy mogą skupić się na suplementach BCAA — ale sklep z odżywkami Sport Max oferuje suplementy tak dla zawodowców, jak i amatorów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

INNI CZYTALI TEŻ...

Adrian Wojtkowiak z pucharem

28 stycznia 2023 roku odbył się Puchar Polski w Florecie Kobiet i Mężczyzn. Zwycięzcą został, pochodzący z Rydzyny, Adrian Wojtkowiak. Sportowiec reprezentuje AZS AWF Poznań.

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS FERII ZIMOWYCH 2023

Rozpoczęły się ferie zimowe, które potrwają w tym roku w poszczególnych województwach od 16 stycznia do 26 lutego br. Dla wielu osób, zwłaszcza dla dzieci

Sportowo dla WOŚP

Jedni pobiegli, drudzy grają w piłkę – wszystko w celu udzielenia wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Biegacze i kijkarze spotkali się na rydzyńskim rynku, skąd