Komu zgłosić zwierzę martwe lub potrącone?

Komu zgłosić zwierzę martwe lub potrącone?

Gmina Rydzyna ma zawarte umowy z Gabinetem Weterynaryjnym AMICUS oraz Centrum Weterynaryjnym Ossowscy. W ramach tych umów  wymienione gabinety weterynaryjne świadczą usługi całodobowej opieki weterynaryjnej wyłapanym bezdomnym zwierzętom oraz tym które uczestniczyły w zdarzeniach drogowych. Dodatkowo opieka ta rozszerzona jest na wszystkie inne w tym dzikie zwierzęta, w przypadku zdarzenia drogowego  z ich udziałem, a których właściciela nie daje się ustalić.

            W przypadkach martwych zwierząt, przypominamy że obowiązek utylizacji należy do właściciela zwierzęcia, a w przypadku zwierząt bezdomnych obowiązek ten należy do Gminy Rydzyna, która wszystkie takie przypadki zgodnie z zawartą umową przekazuje firmie DDD Serwice Alfred Mały. Natomiast utylizacja zwierząt dzikich należy do zarządcy terenu na którym martwe zwierzę się znajduje. Zauważmy, że w tym przypadku większość zdarzeń dotyczy dróg, więc odpowiedzialni za ich utylizacje to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ( w przypadku drogi krajowej), Zarząd Dróg Powiatowych (w przypadku dróg  powiatowych) Rejon Dróg Wojewódzkich (w przypadku drogi wojewódzkiej) oraz Gmina Rydzyna (w przypadku dróg gminnych).

            W tym miejscu przypominamy także, że zwierzę bezdomne to zwierzę domowe lub gospodarskie, któ­re uciekło, zabłąkało się lub zostało  porzucone przez czło­wieka, a nie ma możliwości ustalenia jego właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawała. W związku z powyższym zauważmy że nie każdy pies czy kot spacerujący po ulicach naszej miejscowości bez opieki właściciela, to zwierzę bezdomne które należy wyłapać.

            W związku z powyższym w celu usprawnienia powiadamiania odpowiednich służb poniżej przedstawiamy kontakty telefonicznie, których obowiązki przedstawiliśmy powyżej.

Jednocześnie informujemy że służby te powiadamiane są także przez Policję lub Straż, w przypadku zgłoszenia zdarzenia w tych jednostkach lub pod nr alarmowym 112.

Podmioty z które działają na zlecenie Gminy Rydzyna:

1.      Gabinet Weterynaryjny AMICUS, ul. Wolności 7/1a, 64-130 Rydzyna – 510 188 259 i 662 680 488

2.      Centrum Weterynaryjne Ossowscy, ul. Kanałowa 12, 64-100 Leszno – 65 520 27 53 i 603 947 415

3.      DDD Serwice Alfred Mały, Brenno-Ostrów ul. Konwaliowa 37, 64-150 Wijewo – tel. 504 178 268

Jednostki odpowiedzialne za utylizację padłych zwierząt na terenie Gminy Rydzyna:

1.     Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Rejon w Lesznie ul. Energetyków 4, 64-100 Leszno – tel. 65 52956 47 i 698 629 840

2.      Rejon  Dróg Wojewódzkich Kościan ul. Gostyńska 38,, 64-000 Kościan,  – tel. – 61 22 58 450 i 61 22 58 453.

3.     Zarząd Dróg Powiatowych w Lesznie, Plac Kościuszki 4, 64-100 Leszno – tel. 65 525 69 80

Informujemy także, że w przypadku sytuacji dotyczących żywych zwierząt pod ochroną odpowiedzialny jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu, który zadania te przekazuje Ośrodkom Rehabilitacji Zwierząt.  Ich wykaz z danymi kontaktowymi można znaleźć na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska http://www.gdos.gov.pl/wykaz-osrodkow-rehabilitacji-zwierzat-w-polsce.

foto: motofakty.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA
Refresh

*

INNI CZYTALI TEŻ...

II RYDZYŃSKI PIKNIK ROWEROWY

Zapraszamy na II RYDZYŃSKI PIKNIK ROWEROWY Już 12 czerwca odbędzie się piknik rowerowy. Start: Rynek w Rydzynie o godzinie 11:30

Podziękowania dla wolontariuszy

W Rydzyńskim Ośrodku Kultury odbyło się uroczyste wręczenie podziękowań wolontariuszom WOŚP. Burmistrz MiG Rydzyny Kornel Malcherek i szef sztabu Sławomir Zygner zaprosili część zaangażowanych osób.

Nowy chodnik w Robczysku

Spółka Drogtranz zakończyła budowę chodnika w Robczysku w gminie Rydzyna. Zakres prac to budowa 215 mb chodnika w Robczysku, na odcinku od skrzyżowania z drogą