Korytarz życia i jazda na suwak - nowy obowiązek każdego kierowcy!

Korytarz życia i jazda na suwak - nowy obowiązek każdego kierowcy!

Już od 6 grudnia br. wchodzą w życie kolejne zmiany w przepisach ruchu drogowego – obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak. To efekt znowelizowanej ustawy Prawo o ruchu drogowym.

6 grudnia br., a nie jak wcześniej zapowiadano od nowego roku 2020, wchodzi w życie kolejna nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Tym razem zmiany dotyczą obowiązku tworzenia przez kierowców korytarza życia dla służb ratowniczych w warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów oraz jazdy na suwak, w sytuacjach, które do tej pory były niejednokrotnie lekceważone, a zdecydowanie wpływają na płynności ruchu.

Korytarz życia to konieczność utworzenia na drodze swobodnego przejazdu dla pojazdów uprzywilejowanych:

– na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku, kierowcy poruszający się lewym pasem ruchu zobowiązani są zjechać z jezdni jak najbliżej lewej krawędzi drogi, natomiast poruszający się prawym pasem – jak najbliżej prawej krawędzi jezdni.

– na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku, kierujący poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu mają obowiązek zjechać pojazdem jak najbliżej lewej krawędzi jezdni, natomiast kierujący poruszający się pozostałymi pasami ruchu są zobowiązaniu usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu

Oczywiście kierującym innymi pojazdami niż uprzywilejowane zabrania się korzystania z korytarza życia, za wyjątkiem pojazdów zarządców dróg, czy pomocy drogowej biorących udział w akcji ratowniczej.

http://www.leszno.policja.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/321/321-267863_g.jpg

Jazda na tzw. suwak to nic innego jak wpuszczanie na pas, którym jedziemy, pojazdu z sąsiedniego pasa, który ulega zwężeniu lub jest zamknięty np. z powodu prac drogowych. To obecnie praktykowana przez niektórych kierujących uprzejmość wobec innych kierowców, która teraz stanie się obowiązkiem.

W przypadku dwóch pasów ruchu, kierujący jadący pasem, który się nie zwęża będzie miał obowiązek wpuszczania jednego pojazdu, dojeżdżającego do zwężenia z jego lewej strony – i powinien to zrobić dopiero przy miejscem wystąpienia przeszkody, czyli tuż przed miejscem zanikania pasa. Natomiast w przypadku trzech pasów ruchu, w których zwężają się zarówno lewy, jak i prawy pas, prowadzący pojazd pasem nie zwężającym się, będzie miał obowiązek wpuścić jeden pojazd ze swojej lewej i jeden z prawej strony. Tego typu manewry wykonuje się w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni.

 

źródło: leszno.policja.gov.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Wypadek na S5

Do zdarzenia z udziałem czterech pojazdów doszło około godz. 10.30, za węzłem Leszno Południe a przed zjazdem na węźle Rydzyna. – Ze wstępnych ustaleń wynika,

Znaleziono klucze nad zalewem „Rydzyna”

Dzisiaj ok godz. 16 w Rydzynie na terenie zalewu znaleziono klucze. Więcej informacji prywatnie. Odbiór na terenie Bojanowa. Czytamy na profilu FB https://www.facebook.com/anna.wolsztyniak.37

stat4u