KRIR: Rolnicy nie wiedzą, czego dotyczą wpłaty na ich konta

KRIR: Rolnicy nie wiedzą, czego dotyczą wpłaty na ich konta

ARiMR przekazuje rolnikom dopłaty. Wysyłając środki na ich konta bankowe. Nie opisuje jednak przelewów bankowych. Krajowa Rada Izb Rolniczych prosi o to, by się to zmieniło.

Do prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wystąpił zarząd KRIR w sprawie podjęcia działań mających na celu wprowadzenie konieczności dokonywania względnie szczegółowych opisów przelewów bankowych, przy których przekazywane są środki finansowe za przyznane rolnikom dopłaty. Samorząd rolniczy przyznaje, że wprowadzenie w 2016 r. zaliczek na poczet przyznanych rolnikowi dopłat bezpośrednich, przyczyniło się do poprawy sytuacji finansowej gospodarstw rolnych, pozwalając na złagodzenie bolesnych skutków trudnego dla rolnictwa roku. – Przekazywanie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na rzecz rolników zaliczek, jest jak najbardziej dobrym rozwiązaniem, jednak należy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić przejrzystość otrzymywanych zaliczek oraz dopłat, poprzez dokonywanie czytelnych opisów przelewów – tłumaczy KRIR.

Krajowa Rada Izb Rolniczych wyjaśnia, że często zdarza się, iż rolnik otrzymuje dopłatę bezpośrednią w ratach i tak na dobrą sprawę, nie wie, ile środków i za co mu przelano.

– Istotnym wydaje się informowanie rolników o formie, wysokości, czego dotyczą oraz w jakim terminie otrzymają przyznane im dopłaty. Niestety częstą praktyką jest przesyłanie dopłat bezpośrednich na konto rolnika w kilku ratach oraz bez podawania tytułu przelewu. Środki finansowe przekazywane na konto rolnika, będące zaliczkami przyznawanych dopłat, są często bardzo wysokimi kwotami – zaznacza KRIR.

Źródło: Filip Olejowski – fotolia.com, wiescirolnicze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Tysiąc rejestracji pojazdów miesięcznie

Pracownicy Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Lesznie dokonują miesięcznie około tysiąca rejestracji pojazdów oraz wydają około tysiąca nowych dowodów rejestracyjnych. Internetowa rezerwacja wizyt usprawnia obsługę

stat4u