„Mam nadzieję, że po upływie tych czterech lat będę mógł powiedzieć: wykonałem zadanie” - wywiad z Burmistrzem Miasta i Gminy Rydzyna, Kornelem Malcherkiem

„Mam nadzieję, że po upływie tych czterech lat będę mógł powiedzieć: wykonałem zadanie” - wywiad z Burmistrzem Miasta i Gminy Rydzyna, Kornelem Malcherkiem

Spotkaliśmy się z Burmistrzem Miasta i Gminy Rydzyna, który podzielił się z nami doświadczeniami z pierwszego roku kadencji i planami na najbliższy czas.


Miniony rok przyniósł wiele pozytywów. Czy zdradzi Pan, co należało do największych sukcesów w pierwszym roku kadencji?

Trudno ocenić, co było największym sukcesem. Na pewno możemy być dumni z inwestycji drogowych. W minionym roku udało się przebudować drogę powiatową do Dąbcza, podobnie jak w innych miejscowościach, które borykały się z problemem nierównego asfaltu lub polnymi drogami (m.in. w Maruszewie, Tworzanicach, czy w Kaczkowie, gdzie nastąpił koniec pierwszego etapu przebudowy). Wymieniono również nawierzchnię drogi w Kłodzie oraz zakończono I etap przebudowy ulicy Łąkowej w Rydzynie. To jednak nie jedyne ważne wydarzenia, o których chciałbym mówić. Do sukcesów zaliczamy również wydarzenia kulturalne i sportowe, które cieszyły się zainteresowaniem mieszkańców. Zarówno Wianki, jak i koncert Kasi Kowalskiej zebrały pod sceną dużą publiczność. Poza tym nie można zapominać o Jarmarku Bożonarodzeniowym. Myślę, że sukcesem imprez tego typu było przede wszystkim jednoczenie się ludzi. Poza tym moim osobistym sukcesem okazało się zaplanowanie budżetu na najbliższy rok.


Wspomniał Pan o budżecie Gminy. Rydzyna, o czym informuje nas jej nowe logo, rozwija się. Czy może Pan zdradzić, jakie są plany na najbliższy czas?

W najbliższym czasie planujemy kontynuować inwestycje drogowe. Jednym z zadań na rok 2016 jest przebudowa drogi z Dąbcza prowadzącej do DK5. Na tę inwestycję mamy przeznaczone 600 tys. zł. Powiat Leszczyński dokłada do tej inwestycji 4,5 mln złotych. Ponadto w planach mamy budowę chodnika w Tworzanicach, Robczysku i na nowym osiedlu w Kłodzie. Zostanie również wyremontowany chodnik przy ulicy Rzeczypospolitej w Rydzynie, który wymaga poprawy. Nie są to jednak jedyne plany na najbliższy czas. Planowana jest kontynuacja budowy drogi w Kaczkowie. Zamierzamy także ruszyć z przebudową dróg w samej Rydzynie, m.in. przy ul. Leszczyńskiego oraz Łąkowa. Przedsiębiorstwa mogą startować w przetargach na roboty budowlane. Trzeba również pamiętać o planowanych nowych inwestycjach w Dąbczu (DK5 – Dąbcze), II etapie drogi w Maruszewie, ulicy Krótkiej w Rydzynie oraz I etapie ulicy Jana z Czerniny.

Stanowisko Burmistrza zakłada także stały kontakt z ludźmi. Wiemy, że chętnie uczestniczy Pan w spotkaniach z mieszkańcami. Czy zdradzi Pan, jak układa się Pańska współpraca z pracownikami Urzędu, a także z tymi, którzy także mają wpływ na rozwój gminy: z radnymi i sołtysami?

Współpraca z moimi współpracownikami układa się dobrze. Z radnymi i sołtysami stale współpracujemy. Wymieniamy się doświadczeniami i wspólnie dążymy do rozwoju naszej Gminy. Wiadomo, że każdy z radnych ma własną wizję i chce dbać przede wszystkim o okręg wyborczy, z którego został wybrany. Od kiedy zmieniła się ordynacja wyborcza, mamy piętnastu radnych, z których każdy reprezentuje inny okręg i każdy chcę zrobić jak najwięcej. Ograniczeniem jak zawsze są finanse, jednak dzięki temu łatwiej możemy wysnuć wnioski, dotyczące potrzeb mieszkańców i zaplanować inwestycje.

W 2015 roku została powołana Młodzieżowa Rada Miasta Rydzyny. Jak ocenia Pan działalność młodzieży?

Utworzenie Młodzieżowej Rady Miasta Rydzyny było jednym z moich postulatów. Cieszę się, że udało się je zrealizować. Osoby wybrane do MRM to młode głowy pełne pomysłów. Aktualnie pracują nad konkursem fotograficznym: „Rydzyńskie Inspiracje”. MRM reprezentuje głos najmłodszych mieszkańców naszej Gminy, a także uczy samorządności. Być może ktoś z Młodzieżowej Rady zostanie w przyszłości radnym, a ktoś inny burmistrzem albo posłem. Ważne, że młodzież uczy się samorządności i zyskuje świadomość plusów działalności wolontariackiej.

 

Miniony rok 2015 był dobry dla sportu w Rydzynie. Czy są jakieś plany wydarzeń sportowych na najbliższy rok?

Sport w Rydzynie jest faktycznie na wysokim poziomie. Drużyny sportowe zgłosiły się do konkursy o dofinansowanie dla klubów sportowych. W tym roku sportowcy otrzymają 10 tys. złotych więcej niż w latach ubiegłych, czyli aż 90 tys. złotych. Do konkursu przystąpiły m.in. RAP Rydzyna, Rydzyniak Rydzyna, KS Wamet Dąbcze, Rycerze Rydzyna, czy klub taekwondo Sfinks Rydzyna. W 2015 roku możemy też odnotować sukcesy wymienionych drużyn. Rydzyniak miał bardzo dobry sezon, najlepszy od kilku lat.
Cieszyć za to może sukces programu „Lekkoatletyka dla każdego”. W programie brała udział Rydzyna. Ponadto o rozwój sportu w gminie dbają sołectwa, które organizują konkursy lub turnieje. Dzięki temu lokalny sport wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie.
Także dzieci ze szkół, praktycznie na każdym etapie edukacji, odnoszą sukcesy w zawodach sportowych.


O sporcie można długo opowiadać. A jakie zmiany szykują się w oświacie?

Edukacja staje przed istotnymi zmianami. Odbywają się zebrania z rodzicami sześciolatków. Poznajemy ich zdanie i stanowisko w kwestii podejmowania nauki w szkole. Szkoły podstawowe w całej gminie pracują nad organizacją pierwszych klas. Od tego roku bowiem wraca obowiązek szkolny dla siedmiolatków, a o sześciolatkach zadecydują ich rodzice. Nie wiadomo też, co będzie dalej z gimnazjum. Projekt wygaszania został wstrzymany do 2017 roku, dlatego dzisiaj ciężko cokolwiek przewidzieć.
Mogę za to powiedzieć, że planowana jest rozbudowa Szkoły Podstawowej w Rydzynie co ma przynieść poprawę warunków nauki. W tym celu odbyło się spotkanie z p. konserwator i bo jak wiadomo, Rydzyna będąc miastem objętym ochroną konserwatorską musi otrzymać zgodę na prace tego typu. W budżecie zostały zaplanowane w pierwszej kolejności środki na wykonanie dokumentacji projektowej.

 

Jedną z najistotniejszych inwestycji na najbliższych kilka lat jest modernizacja oczyszczalni.


Modernizacja oczyszczalni ścieków należy do priorytetowych inwestycji. Nadal jednak czekamy na decyzję Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Miał ruszyć w 2014 roku, jednak został przesunięty na III kwartał 2016 roku. Staramy się uzyskać dofinansowanie w wysokości 85 % wartości inwestycji, gdzie całość została przewidziana na 11 mln złotych.Jednak póki co, czekamy na decyzję.


Ostatni rok przyniósł zmiany w gminie. A co zmieniło się w Pańskim życiu po objęciu urzędu Burmistrza?

Na pewno to, że od tego czasu mam dużo więcej obowiązków i jestem gościem w domu. Spotykam się z ludźmi i uczestniczę w praktycznie każdym wydarzeniu, niezależnie od tego, czy jest to spotkanie z przedszkolakami, czy z seniorami. Jest to istotny element mojej pracy, jednak najważniejsze decyzje, dotyczące rozwoju miasta i gminy podejmowane są w biurze. Gdy byłem radnym, odpowiadałem jedynie za Rydzynę. Udzielałem się w całej gminie, jednak dopiero teraz odpowiadam za wszystko, co się tutaj dzieje. I mam nadzieję, że za te trzy lata będę mógł spojrzeć w oczy wyborcom i szczerze powiedzieć: wykonałem zadanie.

Przy okazji, chciałbym zachęcić tych mieszkańców, którzy jeszcze nie są zameldowani w Gminie Rydzyna do aktualizacji swoich danych w Urzędzie Skarbowym przez druk ZAP-3. Jak wiadomo, największe wpływy do budżetu pochodzą z PIT-ów,
dlatego duża część inwestycji może zostać zrealizowana właśnie dzięki mieszkańcom.


Dziękujemy za rozmowę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

K.Zmyslowska

4 thoughts on “„Mam nadzieję, że po upływie tych czterech lat będę mógł powiedzieć: wykonałem zadanie” – wywiad z Burmistrzem Miasta i Gminy Rydzyna, Kornelem Malcherkiem”

  1. To się możecie cieszyć.Bo my z bólem czekamy już 25 lat na utwardzenie drogi Ferrariego w Rydzynie.Też głosowałam na obecnego burmistrza.A tu w tej kwestii nic się nie dzieje.Po prostu żal.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

--- Reklama ---

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

--- Reklama ---

INNI CZYTALI TEŻ...

Pożar na S5 [VIDEO]

Na drodze ekspresowej S5 na wysokości Kłody doszło do pożaru naczepy. Droga w kierunku Leszna jest zablokowana. Policja kieruje ruchem i wskazuje drogę objazdu. foto/video:

Od miesiąca nie wykryto ASF u dzików

Od miesiąca w powiecie leszczyńskim nie wykryto zakażenia afrykańskim pomorem świń ASF u padłych dzików. W Wielkopolsce stwierdzono dotąd w trzech powiatach łącznie 430 przypadków

stat4u