Młodzi kierowcy sprawcami poważnych wykroczeń drogowych

Młodzi kierowcy sprawcami poważnych wykroczeń drogowych

Jak wynika z analizy zdarzeń drogowych, młodzi kierowcy bardzo często podejmują ryzykowne zachowania na drodze, doprowadzając do tragicznych w skutkach wypadków. Biorąc pod uwagę ich brak doświadczenia za kierownicą popełniają wiele błędów oraz naruszeń prawa, które mają wpływ na bezpieczeństwo nas wszystkich.

23 maja br. w Moraczewie podczas policyjnej kontroli funkcjonariusze leszczyńskiej drogówki zatrzymali 25-letniego mieszkańca gminy Poniec. Mężczyzna kierował motocyklem marki Kawasaki. W terenie zabudowanym, gdzie dopuszczalną prędkością z jaką mogą poruszać się pojazdy jest 50km/h, młody kierowca jechał z prędkością 123km/h. Policjanci odebrali mu na 3 miesiące prawo jazdy i ukarali mandatem karnym.

Policyjne statystyki pokazują, że młodzi, niedoświadczeni kierowcy w wieku 18-25 lat stanowią grupę osób powodujących znaczną część najtragiczniejszych w skutkach wypadków drogowych w Polsce.

Nie jest rzadkością, że młode osoby, które od niedawna posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami, tracą je za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego. Najczęstszymi przewinieniami są znaczące przekraczanie dozwolonej prędkości, wymuszanie pierwszeństwa, korzystanie podczas jazdy z telefonów komórkowych. Tę kategorię kierowców cechuje brawura i brak odpowiedzialności.

Z analizy leszczyńskich statystyk wynika, że w pierwszych czterech miesiącach tego roku młodzi kierowcy byli sprawcami 14 wypadków drogowych i 72 kolizji. Spośród 1089 skontrolowanych przez policjantów kierowców w wieku 18-25, 547 popełniło wykroczenie w ruchu drogowym, 6 straciło prawa jazdy. Stąd wniosek, że około połowa kontrolowanych młodych kierowców świadomie łamie przepisy zamiast przy braku doświadczenia wykazywać się czujnością, rozwagą i bezwzględnym respektowaniem obowiązujących przepisów.

 

Monika Żymełka

źródło: leszno.policja.gov.pl

1 thought on “Młodzi kierowcy sprawcami poważnych wykroczeń drogowych”

  1. Nie zmienia to faktu, że to my – sześćdziesięciolatkowie – będziemy musieli co roku udowadniać odpowiednim zaświadczeniem lekarskim, że nie stanowimy zagrożenia na drodze. Dotycząca tego ustawa, wejdzie w życie prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Czekają więc nas dodatkowe, coroczne koszty badań lekarskich i wydania prawa jazdy. Proponowałbym, żeby młodzi kierowcy też musieli przedstawić co roku dokument od lekarza, że są emocjonalnie przygotowani do poruszania się pojazdami po drogach publicznych.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Nie ma lipy, będą lipy

Gmina Rydzyna otrzymała dofinansowanie na zakup lip drobnolistnych. Będzie ich aż sto osiemdziesiąt. Sadzonki zostaną umieszczone w kilku częściach naszej gminy. Ponad 59 tys. zł.

Będzie bezpieczniej

Na sierpniowej sesji w Rydzynie radna Emilia Kraśner złożyła interpelacje dotyczącą ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej 309. Chodzi o to, że rowerzyści jadący od Leszna

Do Spółek Wodnych trafi 2 miliony zł

Do Spółek Wodnych trafi 2 miliony zł ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego 6 sierpnia Samorząd Województwa Wielkopolskiego przyjął uchwałę zatwierdzającą podział środków, które trafią do

stat4u