Motocyklisto zachowaj rozwagę!

Motocyklisto zachowaj rozwagę!

Wraz z poprawą pogody przybywa na naszych drogach miłośników jednośladów. Jazdą na motocyklu pasjonują się zarówno ludzie młodzi, jak i starsi. Zapewne większość z nich nie zamieniłaby w porze letniej swoich wymarzonych motocykli na samochód. Jednak należy pamiętać, że pasja i przyjemność jazdy musi się łączyć z bezpieczeństwem. Policja przypomina kilka podstawowych zasad bezpiecznego podróżowania motocyklem.

Liczba motocyklistów na polskich drogach wzrasta. Motocykl jest popularnym i modnym środkiem lokomocji zwłaszcza wśród osób młodych. Jednak nie zawsze motocyklowa pasja idzie w parze z bezpieczeństwem.

Wsiadając na motocykl, kierowca musi mieć świadomość, że jest narażony na większe ryzyko wypadku niż kierowcy samochodów osobowych w podobnych sytuacjach. W chwili wypadku drogowego motocyklista doznaje o wiele poważniejszych urazów niż kierujący samochodem, którego przecież chroni karoseria, pasy, czy poduszka powietrzna. Kierując motocyklem, powinniśmy czuć się dobrze i pewnie, szanować innych kierowców oraz znać przepisy ruchu drogowego.

Niestety nie zawsze tak się dzieje. W 2016 roku motocykliści uczestniczyli w 2299 wypadkach drogowych, w których zginęło 232 kierujących motocyklami i 12 ich pasażerów, a 1846 motocyklistów i 221 pasażerów zostało rannych. Najczęstszymi przyczynami wypadków powodowanych przez motocyklistów jest:

– nie dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze,

– nieprawidłowe wyprzedzanie,

– niezachowanie bezpiecznej odległości,

– nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu.

Z analizy wieku sprawców wynika, że największe zagrożenie powodowały osoby w wieku od 25 do 39 lat.

Policja prezentuje kilka rad bezpiecznego podróżowania motocyklem:

1. Bezpieczna jazda na motocyklu oznacza, że to kierowca panuje zawsze nad pojazdem – nigdy odwrotnie.

2. Nie popisuj się ryzykowną jazdą – nadmiernie szybka, pozbawiona wyobraźni jazda często kończy się śmiercią lub kalectwem samego motocyklisty lub innych uczestników ruchu.

3. Motocyklista nigdy nie powinien „wpychać się” pomiędzy jadące pojazdy. Istnieje możliwość, że kiedyś ktoś go nie zauważy.

4. Zawsze z odpowiednim wyprzedzeniem i wyraźnie sygnalizuj wykonywane manewry.

5. Jeśli czujesz gniew, frustrację lub agresję – nie siadaj za kierownicą!

6. Jazda pod wpływem alkoholu i narkotyków może być przyczyną śmierci!

7. Jazda na motocyklu jest bardziej męcząca niż samochodem. Zdolności motoryczne są wykorzystywane w znacznie większym stopniu podczas jazdy motocyklem niż w czasie jazdy samochodem.

8. Kask ochronny, ochraniacze, odpowiednie buty i rękawice – zwiększą twoje bezpieczeństwo.

9. Od momentu kiedy wsiadasz na motocykl, koncentruj się wyłącznie na bezpiecznej jeździe.

źródło:leszno.policja.gov.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

--- Reklama ---

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

--- Reklama ---

INNI CZYTALI TEŻ...

Tysiąc rejestracji pojazdów miesięcznie

Pracownicy Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Lesznie dokonują miesięcznie około tysiąca rejestracji pojazdów oraz wydają około tysiąca nowych dowodów rejestracyjnych. Internetowa rezerwacja wizyt usprawnia obsługę

Szansa na dofinansowanie z FDS

Napłynęła dobra informacja dla Gminy Rydzyna. Wielkopolski Urząd Wojewódzki poinformował, że wniosek na przebudowę ulic: Łopuszańskiego i Czarnieckiego w Rydzynie ma szansę na dofinansowanie z

REAGUJ NA HEJT W INTERNECIE!

Rodzicu! Czy zastanawiałeś się nad tym czym jest hejt? Zastanawiałeś się czy Twoje dziecko nie jest ofiarą, bądź sprawcą hejtu? Czy rozmawiałeś z nim o

stat4u