Narada u starosty w sprawie ASF

Narada u starosty w sprawie ASF

W związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń ASF w powiecie wschowskim starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak zwołał posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

4 listopada br. przy drodze w okolicach Tarnowa Jeziernego w powiecie wschowskim znaleziono potrąconego przez samochód martwego dzika, u którego po kilku dniach stwierdzono wirusa afrykańskiego pomoru świń ASF. To pierwszy przypadek tej choroby w zachodniej Polsce.

W związku z przypadkiem wystąpienia ASF w sąsiednim powiecie wschowskim starosta Jarosław Wawrzyniak zwołał posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Powiatowy inspektor weterynaryjny Jacek Gmerek przedstawił aktualną sytuację w powiecie leszczyńskim. Próbka przesłana do Państwowego Instytutu Badawczego PIW w Puławach wykazała, że znaleziony dzik z pewnością był zarażony wirusem ASF. Informację o zdarzeniu przekazano do Komisji Europejskiej, która określi strefy zagrożenia dla miejsca znalezienia dzika. Może to potrwać do około dwóch tygodni i dopiero wówczas będą wprowadzane obostrzenia w postaci stref zagrożenia lub zapowietrzenia. Mogą one dotknąć graniczącą z gminą Sławą (na terenie której znaleziono zarażonego dzika) gminę Wijewo w powiecie leszczyńskim.

Powiatowy lekarz weterynarii w Lesznie zaapelował do rolników o stosowanie zasad bioasekuracji w gospodarstwach z trzodą chlewną, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa ASF. Każdy przypadek znalezienia martwego dzika powinien być bezwzględnie zgłaszany na policję, straż pożarną lub do powiatowego lekarza weterynarii w Lesznie.

Wystąpienie ASF u zwierzęcia w gminie Sława to pierwszy taki przypadek w tej okolicy i nie można jednoznacznie stwierdzić, czy problem dotyczy większej populacji dzików, czy też wirus został przeniesiony przez osobę przybywającą do zachodniej Polski ze wschodniej jej części.

Szczególowe informacje

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Lesznie

Główny Inspektorat Weterynarii

 

 

źródło: powiat-leszczynski.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

--- Reklama ---

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

--- Reklama ---

INNI CZYTALI TEŻ...

Zapraszamy na wykład do zamku w Rydzynie

Zamek w Rydzynie razem z Panią doktor Barbarą Foryńską pragną zaprosić wszystkich zainteresowanych na wykład o roli pełnionej przez Zamek w Rydzynie podczas II wojny