Nasza droga ku zdrowiu. "Festiwal Zdrowia" w SOSW

Nasza droga ku zdrowiu. "Festiwal Zdrowia" w SOSW

17 maja 2018 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Rydzynie odbył się „Festiwal Zdrowia”. Jest on podsumowaniem  kilkuletniej pracy Ośrodka w Programie Szkoła Promująca Zdrowie.

Szkoła od wielu już lat promuje zasady zdrowego stylu życia i podejmuje liczne działania z zakresu edukacji zdrowotnej prowadzone w ramach zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych. Edukacja zdrowotna stanowi ważny element programu nauczania i wychowania szkoły. Placówka uczestniczy w wielu programach, projektach i kampaniach promujących zdrowy styl życia.
W listopadzie 2011 roku Kapituła powołana przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu przyznała Ośrodkowi Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Szkoła została włączona do Wielkopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Program „Szkoła Promująca Zdrowie” rozwijany jest w Polsce w ramach Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Polska została członkiem tego programu jako jeden z pierwszych siedmiu krajów europejskich. Wszystko zaczęło się w latach 1992-1995 od 3-letniego międzynarodowego projektu pilotażowego.

Działania związane z rozwijaniem i upowszechnianiem w Polsce idei Szkoły Promującej Zdrowie odbywają się na podstawie współpracy i wsparcia ze strony ministerstw zdrowia oraz edukacji. Obecnie w Polsce, we wszystkich województwach, jest ponad 2 000 szkół w grupie szkół promujących zdrowie.

Ważność  certyfikatu szkoły zakończyła się, w związku z tym poczyniono starania o wznowienie. Certyfikat Szkół Promujących Zdrowie nadawany jest na okres pięciu lat.

Jej koncepcja znana jest i akceptowana przez całe środowisko szkolne, działania w ramach programu są systematycznie realizowane na wielu płaszczyznach życia szkoły, Działania, które są prowadzone w szkole mają na celu uświadamianie  uczniów i ich rodziców o konieczności dbania o zdrowie własne, innych oraz otaczającego nas środowiska.

Wizyta studyjna i ubieganie się o prolongatę  wojewódzkiego certyfikatu jest okazją do prezentacji uzyskanych wyników, nobilitacji osiągnięć.”
    

Uczniowie Ośrodka Szkolno- Wychowawczego zaprezentowali program artystyczny, który był zarówno uwieńczeniem obowiązkowego edukacyjnego projektu gimnazjalnego pt: „Grunt to dobre wychowanie”. Wszystkim gościom bardzo podobała się prezentacja multimedialna o dokonaniach szkoły w zakresie promocji zdrowego stylu życia. Zaprezentowana została wystawa prac i trofeów wychowanków tej szkoły. Na zakończenie wizyty studyjnej wszyscy wzięli udział w „Festiwalu zdrowia”, podczas którego utrwalali nabyte umiejętności na rzecz zdrowia. Między innymi można było poćwiczyć pierwszą pomoc przedmedyczną, zrelaksować się podczas zajęć kynoterapii i hipoterapii, samodzielnie przygotować i spróbować zdrowe koktajle, poćwiczyć estetyczne nakrywanie do stołu, ułożyć zdrowe menu oraz wielu innych czynności.

Ośrodek Szkolno -Wychowawczy w Rydzynie daje przykład innym placówkom oświatowym, jak można skutecznie promować zdrowy styl życia.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Dotacje powiatu dla klubów sportowych

Zarząd Powiatu Leszczyńskiego przyznał 17 klubom dotacje na realizację zadań z zakresu rozwoju sportu w 2021 r. Rada Powiatu Leszczyńskiego na finansowanie lub dofinansowanie zadań

Rycerze wygrywają

Rycerze 20 stycznia zmierzyli się z drużyną BC Swiss Krono Żary. Spotkanie na własnym boisku przyniosło zespołowi z Rydzyny kolejne zwycięstwo. Losy meczu rozstrzygnęła IV

stat4u