Nawet przedszkolak to wie, jaki jest rydzyński herb

Nawet przedszkolak to wie, jaki jest rydzyński herb

Rydzyna jest uroczym miasteczkiem. Potwierdzą to wszyscy, którzy kiedykolwiek odwiedzili to miasto, przeszli przez park i zwiedzili Zamek. Oczywiście, nie wszystko jest idealne i są punkty, które wymagają naprawienia, ale ogólnie Rydzyna uważana jest za całkiem przyjazne i ładne miejsce.

Często jednak jest tak, że cudze chwalimy, swego nie znamy, albo doceniamy dopiero, gdy wyprowadzimy się gdzieś dalej. W końcu nie zawsze mamy możliwość mieszkania w „Perle baroku”. Tym bardziej ciekawa okazuje się inicjatywa, która zaangażowała najmłodszych mieszkańców naszej miejscowości.

Przedszkolaki z grupy Mądre Sowy poznały ostatnio herb naszego miasteczka oraz dowiedziały się kilku ciekawych informacji o Rydzynie. Podsumowaniem zajęć
było wykonanie albumu o Rydzynie i stworzenie kącika tematycznego.

Opis herbu Rydzyny: tarcza herbowa jest barwy czerwonej. Widnieje na niej baszta forteczna barwy białej. Na tle baszty tarcza czteropolowa. Na jej przeciwległych polach umieszczone są strzały ze skrzyżowanymi drzewcami na czerwonym tle i sześć białych lilii na niebieskim tle.

Skąd jednak wziął się herb Rydzyny?

Odpowiedź jest prosta: przekształcono herb, którym posługiwał się Jan z Czerniny, założyciel miasta.

Cieszy, że dzieci poznają historię Rydzyny i mimo że mieszkamy w małej miejscowości, mogą czuć się dumne z tego, skąd pochodzą. (Kz)

Foto: BM

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Daniel Loman z Dąbcza mistrzem świata

Daniel Loman z Dąbcza zdobył tytuł mistrza świata w kulturystyce w wadze super ciężkiej. Startował w Słowenii w Brezicach. „Wygrałem kartę zawodowca federacji IBFF, jako

Nie ma lipy, będą lipy

Gmina Rydzyna otrzymała dofinansowanie na zakup lip drobnolistnych. Będzie ich aż sto osiemdziesiąt. Sadzonki zostaną umieszczone w kilku częściach naszej gminy. Ponad 59 tys. zł.

Będzie bezpieczniej

Na sierpniowej sesji w Rydzynie radna Emilia Kraśner złożyła interpelacje dotyczącą ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej 309. Chodzi o to, że rowerzyści jadący od Leszna

stat4u