Nieoczekiwane przymrozki i opady śniegu!

Nieoczekiwane przymrozki i opady śniegu!

W ostatnich dniach zaskoczył nas znaczny spadek temperatury. Rolnicy zastanawiają się, czy zaszkodzi uprawom polowym i sadom. Jaki wpływ będą miały przymrozki, jakie pojawiły się w ostatnich dniach?

Ciepłe, słoneczne dni zaczynały nas już przyzwyczajać do wiosennej aury. Niejednego zdziwił więc nagły powrót zimy w drugiej połowie kwietnia, który obserwowaliśmy zwłaszcza w Wielki Poniedziałek. W nocy z poniedziałku na wtorek w wielu rejonach Polski temperatura spadła nawet poniżej 5 stopni Celsjusza, a w obszarach górskich nawet – 10 stopni C. Spadł również śnieg. W niektórych miejscach pokrywa śnieżna osiągnęła wysokość 10-15 cm. Stanowić to może zagrożenie dla drzew, które o tej porze roku mają już liście oraz dla linii energetycznych.

Spadek temperatury do -5 stopni Celsjusza jest niebezpieczny dla upraw, zwłaszcza wcześniejszych odmian buraka cukrowego i kukurydzy, które już zostały wysiane na polach. Pod dużym znakiem zapytania jest także stan polskich sadów. Pąki, kwiaty i zalążki owoców, które już wykształciły się na drzewach owocowych mogą nie przetrwać tak dużych mrozów.

Synoptycy nie mają dobrych wiadomości dla plantatorów i sadowników. Według prognoz niska temperatura ma się utrzymać. W wielu regionach kraju zapowiadane są obfite opady mokrego śniegu i deszczu.

Rolnicy będą musieli bacznie przyjrzeć się swoim uprawom i sadom.

 

źródło: wiescirolnicze.pl

zdjęcie : Jörg Hackemann, fotolia.com

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Błąkające się psy

Czytelnicy poinformowali nas o błąkających się psach w Rydzynie w okolicach ulicy Jana z Czerniny.

Wybrano wykonawców na dwa zadania

Zakończył się przetarg na budowę kanalizacji sanitarnej wraz z pompownią i rurociągiem tłocznym w rejonie ul. S. Wyspiańskiego i W. Kossaka oraz ul. Kardynała Stefana

stat4u