Nowe przepisy uderzą w producentów rzepaku?

Nowe przepisy uderzą w producentów rzepaku?

Projekt  ustawy o biopaliwach oraz biokomponentach. KRIR przekazała uwagi do Zastępcy Szefa Kancelarii Sejmu.

Ustawa, która ma zostać wprowadzona  w życie ma na celu dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych dotyczących jakości benzyny i olejów napędowych.

 Obecnie Ministerstwo Energii zabrania wytwórcom używania do wytwarzania estrów takiej biomasy, która jest produktem działów przemysłu powiązanych z rolnictwem i przy dostawie której została zastosowana stawka podatku od towarów i usług wyższa niż 5%. Stawka VAT 5% dotyczy produktów, które mają cechę jadalności np. oleju rzepakowego –  pozostaje to w sprzeczności z regulacjami unijnymi, których celem jest stopniowe odchodzenie od stosowania do produkcji biokomponentów z surowców jadalnych.

Proponowane zmiany mają sprzyjać ekologii ze względu na ograniczenie wzrostu stężenia dwutlenku węgla w atmosferze, który ma wpływ na globalne ocieplenie. Ma to również na celu zmniejszenie uzależnienia od ropy naftowej. Są jednak wątpliwości czy jest to dobra zmiana.
Projektowane przepisy uniemożliwią wykorzystywanie w produkcji m. in olejów posmażalniczych. Może to wpłynąć negatywnie na środowisko, ponieważ wzrośnie ilość odpadów w postaci olejów niejadalnych.

Przepisy, które zawiera nowy projekt mogą również negatywnie wpłynąć na działalność rolniczą, zwłaszcza producentów rzepaku. Zaproponowane rozwiązania służą podnoszeniu konkurencyjności koncernów paliwowych a nie producentom rolnym  czy rozwojowi rynku biopaliw. Głównym priorytetem autora projektu ustawy jest walka z nadużyciami paliwowymi polegającymi na manipulowaniu stawkami VAT, wynikającymi z różnic w stawkach (5% i 23% VAT).

Według  KRIR, dostosowanie polskich przepisów związanych z rynkiem biopaliw powinno zwiększać przestrzeń rynkową dla biokomponentów i biopaliw ciekłych wytwarzanych z krajowych surowców rolnych, a nie tylko ograniczać oszustwa podatkowe, które są głównym priorytetem autora projektu ustawy.

Zachowanie dotychczasowego poziomu krajowej produkcji biokomponentów wykorzystywanych do realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego w najbliższych latach będzie  gwarantowało stabilne zapotrzebowanie na surowce rolne wykorzystywane do produkcji biokomponentów, pozytywnie wpływając na sytuację ekonomiczną producentów rolnych.

źródło: wiescirolnicze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA
Refresh

*

INNI CZYTALI TEŻ...

II RYDZYŃSKI PIKNIK ROWEROWY

Zapraszamy na II RYDZYŃSKI PIKNIK ROWEROWY Już 12 czerwca odbędzie się piknik rowerowy. Start: Rynek w Rydzynie o godzinie 11:30

Podziękowania dla wolontariuszy

W Rydzyńskim Ośrodku Kultury odbyło się uroczyste wręczenie podziękowań wolontariuszom WOŚP. Burmistrz MiG Rydzyny Kornel Malcherek i szef sztabu Sławomir Zygner zaprosili część zaangażowanych osób.

Nowy chodnik w Robczysku

Spółka Drogtranz zakończyła budowę chodnika w Robczysku w gminie Rydzyna. Zakres prac to budowa 215 mb chodnika w Robczysku, na odcinku od skrzyżowania z drogą