Od goździków i rajstop do babskich spotkań

Od goździków i rajstop do babskich spotkań

Dzień Kobiet to święto, dzięki któremu przedstawicielki płci pięknej mogą poczuć się wyjątkowo. Mężczyźni zazwyczaj szykują swoim kobietom miłe niespodzianki, a koleżankom i znajomym – przesyłają życzenia. Kobiety rozpieszczają się tego dnia, korzystając ze zniżek w salonach piękności, a także spotykają się z przyjaciółkami.Także panie z kół gospodyń wykorzystują to święto do miłych spotkań przy kawie i cieście.

Na naszej stronie możecie przeczytać, w jaki sposób Dzień Kobiet spędziły panie z naszej gminy. Zapraszamy do czytania artykułów:

Spotkania z okazji Dnia Kobiet

Święto Dnia Kobiet w Moraczewie

A dlaczego obchodzimy Dzień Kobiet i w jaki sposób przebiegała ewolucja tego święta?

Pierwowzorem Dnia Kobiet są Matronalia, które były obchodzone już… w starożytności. Rzymianie na początku marca obdarowywali swoje partnerki prezentami. Początek nowego roku i wiosny był związany z macierzyństwem i płodnością, stąd inspiracja do spełniania życzeń kobiet jako matek i opiekunek domowego ogniska.

Początki Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów sufrażystek, które pojawiły się na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy Narodowy Dzień Kobiet odbył się 28 lutego 1909 roku. z inicjatywy Socjalistycznej Partii Ameryki.

Rok wcześniej, 8 marca 1908 roku, odbył się marsz pracownic zakładów odzieżowych, domagających się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. To wydarzenie doprowadziło do kolejnych protestów kobiet, co ostatecznie przyczyniło się do powstania komitetów, mających na celu poprawę bezpieczeństwa w publicznych zakładach pracy. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze uchwaliła Międzynarodowy Dzień Kobiet.

Kobiety nadal angażowały się w strajki, dzięki czemu uzyskiwały prawa wyborcze w coraz większej ilości krajów.

Popularność święta w Polsce wzrosła w latach 70’tych XX wieku. Wtedy to w zakładach pracy mogły liczyć na goździki i rajstopy od swoich pracodawców. Obchody tego święta były obowiązkowe. Później symbolem Dnia Kobiet stały się tulipany i… tulipany są najpopularniejszymi kwiatkami także dzisiaj.

Oprócz kwiatów i prezentów Dzień Kobiet nadal jest okazją do różnego typu manifestacji, najczęściej feministycznych. Tego typu akcje poruszają ważne sprawy, związane z problemami kobiet.

we-can-do-it-mod-copy4

Źródła: www.wikipedia.pl, Ciekawostki historyczne

K. Zmyslowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Daniel Loman z Dąbcza mistrzem świata

Daniel Loman z Dąbcza zdobył tytuł mistrza świata w kulturystyce w wadze super ciężkiej. Startował w Słowenii w Brezicach. „Wygrałem kartę zawodowca federacji IBFF, jako

Nie ma lipy, będą lipy

Gmina Rydzyna otrzymała dofinansowanie na zakup lip drobnolistnych. Będzie ich aż sto osiemdziesiąt. Sadzonki zostaną umieszczone w kilku częściach naszej gminy. Ponad 59 tys. zł.

Będzie bezpieczniej

Na sierpniowej sesji w Rydzynie radna Emilia Kraśner złożyła interpelacje dotyczącą ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej 309. Chodzi o to, że rowerzyści jadący od Leszna

stat4u