Od goździków i rajstop do babskich spotkań

Od goździków i rajstop do babskich spotkań

Dzień Kobiet to święto, dzięki któremu przedstawicielki płci pięknej mogą poczuć się wyjątkowo. Mężczyźni zazwyczaj szykują swoim kobietom miłe niespodzianki, a koleżankom i znajomym – przesyłają życzenia. Kobiety rozpieszczają się tego dnia, korzystając ze zniżek w salonach piękności, a także spotykają się z przyjaciółkami.Także panie z kół gospodyń wykorzystują to święto do miłych spotkań przy kawie i cieście.

Na naszej stronie możecie przeczytać, w jaki sposób Dzień Kobiet spędziły panie z naszej gminy. Zapraszamy do czytania artykułów:

Spotkania z okazji Dnia Kobiet

Święto Dnia Kobiet w Moraczewie

A dlaczego obchodzimy Dzień Kobiet i w jaki sposób przebiegała ewolucja tego święta?

Pierwowzorem Dnia Kobiet są Matronalia, które były obchodzone już… w starożytności. Rzymianie na początku marca obdarowywali swoje partnerki prezentami. Początek nowego roku i wiosny był związany z macierzyństwem i płodnością, stąd inspiracja do spełniania życzeń kobiet jako matek i opiekunek domowego ogniska.

Początki Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów sufrażystek, które pojawiły się na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy Narodowy Dzień Kobiet odbył się 28 lutego 1909 roku. z inicjatywy Socjalistycznej Partii Ameryki.

Rok wcześniej, 8 marca 1908 roku, odbył się marsz pracownic zakładów odzieżowych, domagających się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. To wydarzenie doprowadziło do kolejnych protestów kobiet, co ostatecznie przyczyniło się do powstania komitetów, mających na celu poprawę bezpieczeństwa w publicznych zakładach pracy. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze uchwaliła Międzynarodowy Dzień Kobiet.

Kobiety nadal angażowały się w strajki, dzięki czemu uzyskiwały prawa wyborcze w coraz większej ilości krajów.

Popularność święta w Polsce wzrosła w latach 70’tych XX wieku. Wtedy to w zakładach pracy mogły liczyć na goździki i rajstopy od swoich pracodawców. Obchody tego święta były obowiązkowe. Później symbolem Dnia Kobiet stały się tulipany i… tulipany są najpopularniejszymi kwiatkami także dzisiaj.

Oprócz kwiatów i prezentów Dzień Kobiet nadal jest okazją do różnego typu manifestacji, najczęściej feministycznych. Tego typu akcje poruszają ważne sprawy, związane z problemami kobiet.

we-can-do-it-mod-copy4

Źródła: www.wikipedia.pl, Ciekawostki historyczne

K. Zmyslowska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA
Refresh

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Imprezowy weekend w Dąbczu

W najbliższy piątek Burmistrz MiG Rydzyna, sołtys Dąbcza wraz z radą sołecką oraz OSP Dąbcze zapraszają na kino plenerowe. 10 września o 20.00 obok remizy

2. liga mężczyzn: W sobotę premierowy mecz z Poznaniem

W najbliższą sobotę zainaugurowane zostaną rozgrywki 2. ligi mężczyzn w strefie wielkopolsko-zachodniopomorskiej. Wamet Dąbcze w premierowej kolejce grupy południowej podejmie we własnej hali KR-S fairplayce