Od miesiąca nie wykryto ASF u dzików

Od miesiąca nie wykryto ASF u dzików

Od miesiąca w powiecie leszczyńskim nie wykryto zakażenia afrykańskim pomorem świń ASF u padłych dzików. W Wielkopolsce stwierdzono dotąd w trzech powiatach łącznie 430 przypadków choroby u dzikich zwierząt, w tym 37 w powiecie leszczyńskim.

ASF u pierwszego padłego dzika w powiecie leszczyńskim wykryto 10 kwietnia br. w rejonie osady Mścigniew w gminie Włoszakowice. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu poinformowało, że chorobę potwierdzono dotąd u 37 zwierząt w gminach Włoszakowice i Wijewo. Ostatni przypadek wykrycia zakażenia miał miejsce 19 sierpnia br. u padłego dzika w okolicach Czarnej Wody w gminie Włoszakowice.

18 czerwca br. Komisja Europejska ustanowiła w powiecie leszczyńskim zasięgi obszarów związanych z ASF:

– obszary ochronne (strefa żółta): gminy Krzemieniewo i Rydzyna oraz część gminy Święciechowa (położona na południe od drogi krajowej nr 12)

– obszary objęte ograniczeniami (strefa czerwona): gmina Wijewo, część gminy Włoszakowice (położona na zachód od drogi powiatowej Boguszyn – Krzycko Wielkie) oraz  część gminy Święciechowa (położona na północ od drogi krajowej nr 12)

–  obszary zagrożenia (strefa niebieska):  gminy Lipno i Osieczna i  część gminy Włoszakowice (położona na wschód od drogi powiatowej Boguszyn – Krzycko Wielkie).

Przypominamy, aby cały czas zachowywać podstawowe zasady bioasekuracji w gospodarstwach rolnych.  

źródło: powiat-leszczynski.pl/

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

--- Reklama ---

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

--- Reklama ---

INNI CZYTALI TEŻ...

Rycerze dominują nad RÖBEN GIMBASKET

Cztery zwycięstwa w czterech meczach. Rycerze Rydzyna wykorzystują dobrą passę i zaliczają kolejne zwycięstwo w II lidze. Spotkanie z wrocławską drużyną zakończyło się wynikiem 82

Błąkające się psy

Czytelnicy poinformowali nas o błąkających się psach w Rydzynie w okolicach ulicy Jana z Czerniny.

stat4u