Od prawie pięciu miesięcy nie wykryto ASF u dzików

Od prawie pięciu miesięcy nie wykryto ASF u dzików

Już od prawie pięciu miesięcy w powiecie leszczyńskim nie wykryto zakażenia afrykańskim pomorem świń ASF u padłych dzików. Wszystkie ogniska ASF w Wielkopolsce zostały wygaszone, potwierdzono łącznie 431 przypadków wirusa ASF u dzików, w tym 38 w powiecie leszczyńskim.

ASF u pierwszego padłego dzika w powiecie leszczyńskim wykryto 10 kwietnia 2020 r. w rejonie osady Mścigniew w gminie Włoszakowice. Ostatni przypadek wykrycia zakażenia miał miejsce 19 sierpnia ub.r. u padłego dzika w okolicach Czarnej Wody w gminie Włoszakowice.

Decyzją Komisji Europejskiej powiat leszczyński objęty jest obecnie – jak przed wykryciem w czerwcu 2020 r. ASF w stadzie świń w Ratowicach w gminie Lipno – żółtą (ochronną) i czerwoną (objętą ograniczeniami) strefą związaną z poziomem ryzyka występowania ASF. W czerwonej – objętej ograniczeniami – znajdują się gminy Wijewo, Włoszakowice, Lipno, Osieczna oraz  część gminy Święciechowa położona na północ od drogi krajowej nr 12. Reszta gminy Święciechowa oraz w całości gminy Rydzyna i Krzemieniewo znajdują się w strefie żółtej – ochronnej.

źródło: powiat-leszczynski.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Artyści dostaną świadczenie postojowe

Zgodnie z tarczą 6.0, prawo do jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego przysługuje kolejnym grupom wykonującym umowy cywilnoprawne. Z postojowego skorzystają twórcy, artyści, technicy wspomagający kulturę, architekci

stat4u