Ognisko wścieklizny w powiecie leszczyńskim

Ognisko wścieklizny w powiecie leszczyńskim

W związku z wykryciem wścieklizny u nietoperza Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lesznie wyznaczył w Strzyżewicach w gminie Święciechowa obszar zagrożony.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lesznie wyznaczył nieruchomość w Strzyżewicach jako ognisko wścieklizny. U padłego na tej posesji nietoperza wykryto wirusa tej choroby. Na obszarze zagrożonym wprowadzony został zakaz wprowadzania i wyprowadzania psów i kotów nieszczepionych przeciwko wściekliźnie.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lesznie, w związku z wyznaczeniem ogniska wścieklizny na terenie powiatu leszczyńskiego przypomina, że zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt psy powyżej 3. miesiąca życia na obszarze całego kraju oraz lisy wolno żyjące na obszarach określonych przez ministra właściwego do spraw rolnictwa podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.  Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, a w przypadku wprowadzenia obowiązku ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie – od tego obowiązku podlega karze grzywny.

źródło: powiat-leszczynski.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Nagrody Burmistrza dla nauczycieli

Obchodzony niedawno Dzień Edukacji Narodowej był okazją do wręczenia corocznych gratulacji i nagród nauczycielom Szkoły Podstawowej w Rydzynie, Dąbczu, Kaczkowie oraz Przedszkola Kolorowy Wiatraczek. Nagrody

stat4u