Pączki, pączki do rączki. Kalorie nie istnieją.

Pączki, pączki do rączki. Kalorie nie istnieją.

Dziś mamy Tłusty Czwartek. Oznacza to, że można bez kozery objadać się słodkościami. Czy to pączki, czy nieco lżejsze faworki, w ostatni czwartek karnawału będzie to wybaczone. Powiem więcej, według starych przesądów: kto nie zje ani jednego pączka, nie będzie mu się powodziło.

Staropolskie przysłowie głosi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Dziś po te smakołyki ustawiają się długie kolejki, a w cukierniach, piekarniach, itp. nie nadążają za wydawaniem słodkości.

Czy jednak pączki zawsze były słodkie? Otóż: nie. Dawniej, jeszcze w XV wieku objadano się pączkami nadziewanymi… słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano wódką. Wynikało to z chęci wybawienia się przed czterdziestodniowym postem. Oj, co się wtedy działo.

Tłusty czwartek był niegdyś początkiem Tłustego Tygodnia. Wtedy właśnie do żołądków trafiały najtłustsze mięsa, kapusta ze skwarkami. Mięsopusty, zapusty, czy też ostatki były prawdziwą rozpustą przed znacznie chudszymi dniami. Póki trwał karnawał, nikt się nie ograniczał.

Dziś najpopularniejszymi smakołykami, wybieranymi w Tłusty Czwartek, są pączki i faworki.

Życzymy: smacznego! (kz)

Foto: www.focus.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

INNI CZYTALI TEŻ...

Od miesiąca nie wykryto ASF u dzików

Od miesiąca w powiecie leszczyńskim nie wykryto zakażenia afrykańskim pomorem świń ASF u padłych dzików. W Wielkopolsce stwierdzono dotąd w trzech powiatach łącznie 430 przypadków

Oglądaj dzisiaj na żywo

XXIV Sesja Rady Miejskiej Rydzyny – Proponowany porządek obrad PROPONOWANY PORZĄDEK OBRAD: 1. Otwarcie obrad Sesji.2. Przyjęcie ślubowania od nowo wybranego radnego Rady Miejskiej Rydzyny.3.

stat4u