Zamknij

Która gmina jest najlepsza do życia Serwis Samorządowy PAP po raz trzeci ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia” (wideo)

13:00, 17.11.2023 PAP
Skomentuj PAP PAP

W czwartek, 16 listopada Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Ranking opracowany został we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Nagrody odebrały gminy, które w swoich kategoriach osiągnęły najwyższy wskaźnik jakości życia: Warszawa, Osielsko, Stalowa Wola, Gogolin i Kleszczów. Wyróżniono również gminy, które zajęły pierwsze miejsce w województwach.

Ranking został opracowany na podstawie 63 wskaźników pokazujących jakość życia we wszystkich 2477 gminach w Polsce. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska. Autorzy raportu przyjrzeli się też budżetom gmin, w tym wydatkom inwestycyjnym oraz jakości dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. W określaniu jakości życia wzięto tez pod uwagę poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Wszystkie wskaźniki po przeliczeniu dały Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

„Jakość życia to jest coś, co nas otacza, coś w czym żyjemy i chcemy, żeby ta jakość życia była jak najlepsza. Dlatego w tym wskaźniku syntetycznym znalazło się spektrum tego, w czym żyjemy. Gdzieś musimy mieszkać, gdzieś musimy albo chcemy pracować, uczymy się, wypoczywamy, przemieszczamy się pomiędzy tymi różnymi miejscami naszej aktywności, więc wskaźnik stara się być czymś uniwersalnym, kompleksowym” – wyjaśnił prof. dr hab. Przemysław Śleszyński.

Nagrody za najwyższą jakość życia wręczyła redaktor naczelna Serwisu Samorządowego PAP Anna Banasik w pięciu kategoriach: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu, gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców, gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

Miasta na prawach powiatu 

Warszawa
Kraków
Zielona Góra
Wrocław
Sopot

Strefy podmiejskie miast na prawach powiatu

Osielsko
Podkowa Leśna
Izabelin
Dobra (Szczecińska)
Kobierzyce

Gminy z siedzibą powiatu

Stalowa Wola
Lubliniec
Kołobrzeg
Lubin
Nowy Tomyśl

Gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców

Gogolin
Kostrzyn nad Odrą
Władysławowo
Miasteczko Śląskie
Kalety

Gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców

Kleszczów
Dziwnów
Lubin
Jerzmanowa
Ustronie Morskie

We współpracy z Instytutem Pokolenia w każdej kategorii wyróżniliśmy także gminy dobre do życia w obszarze funkcjonowania rodziny. Są to: Rzeszów, Boguchwała, Jarosław, Krynica-Zdrój i Kleszczów

Gminy dobre do życia w województwach

dolnośląskie – Kobierzyce
kujawsko-pomorskie – Osielsko
lubelskie – Głusk
lubuskie – Zielona Góra
łódzkie  – Kleszczów
małopolskie – Kraków
mazowieckie – Podkowa Leśna
opolskie – Opole
podkarpackie – Rzeszów
podlaskie – Supraśl
pomorskie – Sopot
śląskie  – Boronów
świętokrzyskie – Włoszczowa
warmińsko-mazurskie  – Stawiguda
wielkopolskie – Tarnowo Podgórne
zachodniopomorskie – Dobra (Szczecińska).

Ranking „Gmina Dobra do Życia” został objęty patronatem: Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Powiatów Polskich oraz Związku Województw RP, a także Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerem gali jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. 

Poniżej załączamy raport dotyczący opracowania rankingu „Gmina Dobra do Życia”, a także wyniki Rankingu - top50 dla każdej kategorii.

mr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%