Zamknij

Przegląd klimatyzacji przed rozpoczęciem lata - o czym pamiętać

15:00, 26.03.2024 PAP
Skomentuj PAP PAP

Jak często należy dokonywać przeglądu klimatyzacji?

W początkowym okresie użytkowania układu klimatyzacji, kiedy jest ona objęta gwarancją producenta, częstotliwość wykonywania przeglądów ustalona jest odgórnie na mniej więcej dwa razy w ciągu roku. Taki sam interwał czasowy zalecany jest również w przypadku urządzeń, które są już po gwarancji. W praktyce częstotliwość wykonywania przeglądów jest zawsze zależna od decyzji użytkownika czy właściciela domu. Zaleca się jednak, by kontrolę stanu technicznego oraz czyszczenie i odgrzybianie układu wykonywać wspomniane dwa razy w roku, co przełoży się nie tylko na żywotność klimatyzacji, ale także na nasze zdrowie i komfort życia!

Jakie czynności wchodzą w skład standardowego przeglądu klimatyzacji?

Profesjonalny przegląd klimatyzacji wykonywany przez specjalistów, którzy posiadają doświadczenie w tej dziedzinie, składa się z kilku istotnych kroków. Zaliczamy do nich przede wszystkim kontrolę stanu technicznego poszczególnych elementów. Dzięki temu możliwe jest wykrycie awarii czy ewentualnych nieprawidłowości w działaniu klimatyzacji. W kolejnym kroku specjaliści zajmują się czyszczeniem urządzenia chłodzącego, wliczając w to wszelkie kanały powietrzne znajdujące się w układzie czy filtry, których zadaniem jest oddzielenie z powietrza kurzu czy pyłków. Dzięki temu pozbędziemy się wszelkich zanieczyszczeń, które tkwią w klimatyzatorze, a w przyszłości mogą zostać wypuszczone na zewnątrz wraz z chłodnym powietrzem. Równie istotnym etapem jest odgrzybianie całego układu przy pomocy profesjonalnych, dedykowanych do tego celu środków chemicznych. Takie działanie ma na celu usunięcie wszelkich bakterii i zarodników, które mogą nagromadzać się w przewodach powietrznych. Ostatnim krokiem jest uzupełnienie czynnika chłodzącego, który jest odpowiedzialny za efektywną pracę układu.

W jaki sposób możemy samodzielnie dbać o sprawność klimatyzacji w naszym domu?

Poza systematycznymi przeglądami możemy dbać o naszą klimatyzację w domu czy biurze, stosując kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim powinniśmy zwracać szczególną uwagę na temperaturę, jaką ustawiamy w pomieszczeniu. Eksperci są zgodni co do tego, że duże zmiany temperatur są bardzo niekorzystne dla komponentów klimatyzacji, stąd też należy zmieniać ustawienia stopniowo, tak by temperatura rosła lub spadała bardzo powoli. Warto zadbać również o to, by możliwie jak najczęściej uruchamiać tryb oszczędzania energii. Dzięki temu nasz układ klimatyzacji będzie od czasu do czasu przechodzić w tryb uśpienia, co zapobiegnie nadmiernemu zużywaniu się podzespołów, a ponadto obniży rachunki za prąd! Dobrym krokiem w celu zwiększenia efektywności działania klimatyzacji jest także kontrola szczelności drzwi i okien, czyli podstawowych punktów, przez które zimne powietrze może uchodzić na zewnątrz. Jeżeli wyczuwalne są wyraźne nieszczelności, w gorącym dniu nasz klimatyzator może nie nadążyć z produkcją chłodnego powietrza.

Przegląd klimatyzacji przed rozpoczęciem lata – podsumowanie

Trudno zaprzeczyć tezie, że sprawnie działająca klimatyzacja ma ogromny wpływ na komfort naszego funkcjonowania w gorące, letnie dni. Z tego względu szczególnie warto dbać o stan techniczny naszego układu klimatyzacji, tak by był on możliwie najbardziej efektywny, a przy tym zapewniał bezawaryjną obsługę przez długie lata. W tym celu należy regularnie dokonywać przeglądów klimatyzacji, które początkowo wykonywane są zgodnie z zaleceniami producenta (zwykle co dwa lata), jednak później ich częstotliwość zależy od naszej indywidualnej decyzji. Systematyczne przeglądy i naprawy to z pewnością sposób na wydłużenie żywotności poszczególnych podzespołów, a co za tym idzie, na obniżenie kosztów usuwania ewentualnych poważnych awarii, czy wręcz wymiany klimatyzatora na nowy.

Więcej na https://www.klima-therm.com/

Źródło informacji: Klima-Therm

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%