Zamknij

Senacki projekt ustawy o świadczeniu dla sołtysów z pozytywną opinią posłów

16:00, 24.07.2024 PAP
Skomentuj PAP PAP

Posłowie klubów KO, PiS, PSL-TD i Polski 2050 opowiedzieli się we wtorek podczas debaty w Sejmie za wprowadzeniem zmian poszerzających listę beneficjentów świadczenia pieniężnego dla sołtysów.

Paweł Szefernaker (PiS) podkreślał, że pomimo ważnej roli jaką pełnią sołtysi w społeczności wiejskiej, nie byli oni odpowiednio wspierani, a projekty ich wspierające przez szereg lat nie wchodziły w życie. Teraz - zaznaczył - obowiązująca ustawa wymaga uzupełnienia.

Iwona Krawczyk (KO) wskazała, że jej klub w pełni popiera wprowadzenie proponowanych zmian; podobne stanowisko zaprezentował Marcin Skonieczka (Polska 2050-TD). Michał Pyrzyk (PSL-TD) zadeklarował, że jego klub poprze wiodące projekt senacki, jako dalej idący. Wsparcie swoich klubów dla proponowanych zmian zapowiedzieli też Tadeusz Tomaszewski (Lewica), którego zdaniem „przywraca on zwykłą ludzką sprawiedliwość” i Jarosław Sachajko (Kukiz'15).

Wcześniej projekt został przyjęty przez sejmową Komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. 

Komisja podczas posiedzenia rozpatrywała dwa projekty dotyczące świadczenia dla sołtysów – senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji oraz złożony przez posłów PiS poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Jako dalej idący przyjęto projekt złożony przez Senat.

Według przyjętego projektu, prawo do świadczenia będzie przysługiwało osobom, które pełniły funkcję sołtysa przez okres co najmniej siedmiu, a nie jak dotychczas ośmiu lat. Świadczenie będzie przysługiwało również sołtysom, którzy objęli funkcję przed 1990 rokiem.

Jak wyjaśnił przedstawiciel wnioskodawców senator Ryszard Bober 1208 osób nie otrzymało świadczenia, ponieważ suma dwóch kadencji wynosiła mniej niż osiem lat.  Natomiast 1246 otrzymało odmowną decyzję w związku z pełnieniem funkcji przed rokiem 1990. Łącznie świadczenia odmówiono 2554 osobom.

„Chcę przypomnieć, że ta liczba może być większa, bo część osób która miała świadomość, że nie spełniała wymogów nie wystąpiła o świadczenie” – powiedział Bober. „W założeniach finansowych w ustawie budżetowej przyjęto 40 tysięcy wydawanych świadczeń z tytułu dodatku dla sołtysa a na 1 stycznia zostało wydano 31 tysięcy, także pod względem finansowym jest zabezpieczenie w budżecie, a każde tysiąc osób, które zostaną włączone do dodatku dla sołtysa to jest obciążenie dla budżetu około 4 mln zł na rok” – dodał.

Jak wskazano w projekcie w przypadku, gdy nie będzie możliwości udokumentowania pełnienia funkcji sołtysa przez daną osobę, świadczenie będzie można otrzymać po przedłożeniu oświadczeń trzech świadków, a nie jak dotychczas pięciu. 

„Trzeba naprawić błędy i tym sołtysom którzy nie dostali pieniędzy zrekompensować” – powiedział poseł Artur Łącki.

Zgodnie z projektem dodatek dla sołtysów nie będzie wliczany przy ustalaniu prawa do świadczenia uzupełniającego przysługującego osobom, które nie posiadają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych albo suma tych świadczeń o charakterze innym niż jednorazowe, wraz z kwotą wypłacaną przez zagraniczne instytucje właściwe do spraw emerytalno-rentowych.

Obecny na posiedzeniu komisji prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów Ireneusz Niewiarowski zaapelował o jak najszybsze procedowanie projektu, aby ustawa mogła obowiązywać już od września.

„Sołtysi wiedzą że jest nowela tej ustawy i czekają, żeby była uchwalona” – powiedział Niewiarowski.

Projekt nowelizacji o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa został przygotowany przez Senat po rozpatrzeniu w tej sprawie petycji złożonej przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.

mr/
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%