Urlop na żądanie to rozwiązanie dostępne dla każdego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Jest to rodzaj urlopu wypoczynkowego, który pozwala korzystać z dni wolnych w razie niezaplanowanych i wyjątkowych sytuacji w życiu pracownika. W przypadku urlopu wypoczynkowego mamy do dyspozycji 20 dni wolnych w ciągu roku, gdy nasz staż pracy jest krótszy niż 10 lat lub 26 dni wolnych, gdy nasz staż pracy jest dłuższy niż 10 lat. Urlop na żądanie to prawo każdego pracownika zatrudnionego w firmie w ramach umowy o pracę, bez względu na posiadany staż zawodowy! Ile wynosi wymiar tego urlopu w ciągu roku? Kiedy można z niego skorzystać?
Warto wiedzieć, że urlop na żądanie wynosi 4 dni w trakcie roku kalendarzowego, a pracownik musi zgłosić fakt skorzystania z takiego urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. Pula ta jest przypisana do podstawowego wymiaru urlopu wypoczynkowego, zgodnie z Kodeksem pracy. Poza tym przepisy wskazują, że łączny wymiar urlopu na żądanie nie może być większy niż 4 dni, bez względu na liczbę pracodawców, z którymi pozostajemy w stosunkach pracy. Pracodawca powinien ustalać pracownikom plan urlopu, mając na uwadze składane przez nich wnioski. Podczas rozplanowywania urlopu wypoczynkowego w danym roku, należy także pamiętać o ewentualnym urlopie na żądanie. Istotne informacje w tym temacie znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.
Kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie? Podstawą udzielania jest tutaj poinformowanie pracodawcy o konieczności skorzystania z dni wolnych. W przepisach nie wskazano, jaka forma wnioskowania o dni wolne jest odpowiednia. Najczęściej informację przekazujemy pracodawcy drogą mailową lub telefoniczną, przy czym zawsze zalecane jest złożenie wniosku urlopowego. Pracownik musi poinformować o chęci skorzystania z urlopu na żądanie jeszcze przed rozpoczęciem dnia pracy lub w dniu rozpoczęciu urlopu. To daje szansę na rozpatrzenie prośby przez pracodawcę.
Najważniejszym celem wprowadzenia urlopu na żądanie jest zapewnienie pracownikowi możliwości skorzystania z dnia wolnego od pracy w nagłych przypadkach, których nie można przewidzieć wcześniej. Bezpodstawne jest uznanie wniosku o urlop na żądanie wtedy, gdy pracownik wie wcześniej o nieobecności w pracy w danym dniu. Czy niewykorzystany urlop w tym wypadku może przejść na kolejny rok? Pracownicy zazwyczaj wiedzą o tym, że niewykorzystany urlop wypoczynkowy przeniesiony zostaje na kolejny rok. W efekcie pula urlopowych dni w danym okresie wynosi wyjątkowo więcej niż 20 lub 26 dni na rok, a przedawnienie zaległego urlopu następuje po trzech latach. Jednakże w razie urlopu na żądanie, przepisy prawne nie dają takiej możliwości, dlatego w każdym roku mamy do dyspozycji 4 dni urlopu na żądanie. Oczywiście limit ten wchodzi w limit ogólnego urlopu wypoczynkowego danego pracownika. Wszelkie ważne informacje na temat przysługujących pracownikowi urlopów znajdziemy z powodzeniem w Kodeksie pracy. Przepisy te są ważne nie tylko z punktu widzenia pracownika, lecz także pracodawcy. Dzięki możliwości skorzystania z dni wolnych w ciągu roku, pracownik może nabrać sił, wypocząć lub załatwić ważne sprawy rodzinne w danym terminie.
Podsumowując, warto zauważyć, że urlop na żądanie jest prawem pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwie na podstawie umowy o pracę. Pamiętajmy o tym, że nie jest to odrębny urlop, lecz część urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar to 4 dni w ciągu roku i nie ma możliwości przeniesienia urlopu na żądanie na kolejny rok w razie jego niewykorzystania. Najczęściej korzystamy z takiej opcji wtedy, gdy w naszym życiu dochodzi do trudnych i nagłych zdarzeń - przykładowo wypadku, problemów w rodzinie i innych nieprzewidzianych sytuacji. Co ciekawe, nie trzeba wskazywać powodów swojej nieobecności w pracy, jednakże należy złożyć wniosek o urlop na żądanie u pracodawcy w najbliższym możliwym czasie. Poinformujmy o tym fakcie pracodawcę najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy.